View Single Post
  #1475  
Vechi 01.03.2019, 13:10:37
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
-Serafim Rose face presupuneri(si mi-l pomenesti), dar mie nu mi se accepta.

-Multumesc pentru citatele Sfintilor Parinti, in care toti evidentiaza(ad-literam, ca-n Scriptura) cum unele apar inaintea altora. Multumesc inca o data! E bine ca am citit.
Parintele Serafim Rose doar da citate din Sfintii Parinti, lucrarea aparand in urma discutiilor divergente cu doctorul Kalomiros, care preluase conceptiile evolutionismului teist din afara ortodoxiei si incerca sa le introduca in ortodoxie (de fapt el a devenit stilist, atunci era doar intr-o apropiere de ROCOR din SUA).

A dat si Eugen pe forum citatele din Sfanta Scriptura si sfinti care ar fi fost in favoarea evolutionismului, citate luate de la Kalomiros si din cei 2-3 autori care au preluat acele conceptii. Le-am analizat pe toate, erau in mod evident gresite, neavand nimic cu evolutionismul. Pana la urma a renuntat si Eugen la ele, dandu-si seama ca sunt gresite. Nu exista niciun citat in Sfanta Scriptura si niciun citat din sfintii parinti care sa aduca a ceva ce seamana cu evolutionismul.

Legat de faptul ca apar intr-o succesiune cele create, e ceva firesc, planetele din ziua a treia aveau nevoie de pamant, lumina si apa, care fusesera deja create. Animalele din ziua a cincea aveau nevoie de vegetatie, ca sa se hraneasca, nu puteau sa fie create inaintea plantelor.
Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
-Singurul lucru iesit din comun al zilelor Facerii fata de zilele din prezent este un alt argument al evolutiei:
8. Și aceasta una să nu vă rămână ascunsă, iubiților, că o singură zi, înaintea Domnului, este ca o mie de ani și o mie de ani ca o zi.(2Petru3,8),
iar daca socotesti ca anii lui Matusalem ar fi fost formati din zile de o mie de ani fiecare, atunci sunt destul de clare erele si epocile evolutiei.
Aici Sfantul Apostol se refera la lumea de dincolo, unde nu exista zile si ani. In lumea materiala, creata, sunt zile, luni si ani.
Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Apoi, daca a fost zi si noapte fara Soare si luna, cum se face ca soarele apare numai ziua si Luna numai noaptea, caci daca acele zile n-au fost ca astazi, atunci Soarele si Luna e posibil sa fi "rasarit" impreuna sau invers decat azi.
Soarele si Luna au fost create in ziua a patra, deci nu existau pana atunci. Dar lumina era, fusese data in prima zi. Si in Rai e lumina, desi nu e soare si luna.
Reply With Quote