Subiect: Orori sfinte
View Single Post
  #122  
Vechi 04.01.2008, 21:03:55
sisu sisu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2007
Locație: Montreal, Canada
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 128
Implicit

ispita_ta, in primul rind vreau sa-ti zic ca si eu sint "sectant", adica m-am facut martor anul trecut.Si noi , dar nu vreau aici sa vorbim despre asta ci doar sa particip la o discutie, deci si noi ne consideram crestini, ba mai mult ne consideram adevaratii crestini.Nu iau apararea catolicilor caci noi contestam toate religiile crestine sau nu si le bagam in oala Marelui Babylon.Deci putem spune ca ceilalti "crestini" sint eretici.
Vezi versetul ala pe care l-ai postat fiecare biserica il vede din punctul sau de vedere si considera ca ii acuza pe ceilalti.
Nu vreau sa zic acum ca martorii au dreptate sau ortodoscii sau catolicii.
Problema este mult mai grava.Crestinismul a deviat enorm dupa moartea lui Cristos si mai ales dupa disparitia apostolilor botezati cu foc (Duh Sfint).Chiar daca acest lucru a fost profetit de Cristos, totusi nu putem sa nu gasim asta ca o scuza.
Vezi tu iei, ca majoritatea ortodocsilor de-altfel, de buna ce au zis nu stiu ce mari preoti sau nu stiu ce calugari dar cum stii ca acesti oameni merita a fi ascultati.
Nu uita ca si Iuda a fost ales de Cristos si totusi a deviat.
Spui "abaterea de la dreapta credinta = erezie".Pai care este dreapta credinta?Cum o definesti si mai exact cum o recunosti?
Uite de curind am vazut la tv ca mai marii patriarhi ai bisericilor ortodoxe din Romania, Ucraina si parca Bulgaria nu s-au inteles asupra nu stiu ce ...
Care are dreptate si de ce?:)
Reply With Quote