Subiect: Orori sfinte
View Single Post
  #128  
Vechi 06.01.2008, 00:11:28
Abell's Avatar
Abell Abell is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.09.2005
Locație: Suceava
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 119
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Abell
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Abell
[color=red]Am reeditat pentru a scoate diacriticele si sa se poata citi[/color]
Citat:
În prealabil postat de sisu
ispita_ta, in primul rind vreau sa-ti zic ca si eu sint "sectant", adica m-am facut martor anul trecut.Si noi , dar nu vreau aici sa vorbim despre asta ci doar sa particip la o discutie, deci si noi ne consideram crestini, ba mai mult ne consideram adevaratii crestini.

Domnule Sisu, cuvintul crestin este derivat din cuvantul Cristos,
Crestin este acela care crede, adica se increde, adica se inchina, adica da slava si recunoaste Dumnezeirea Lui Christos. Daca va regasiti in aceste afirmatii inseamna ca in adevar sunteti crestin dar nu stiu cum se impaca aceasta cu doctrina martorilor care vad in Iisus o fiinta creata ....
O concluzie simpla: Ori mintiti cand spuneti sunt crestin (mai mult bun crestin), ori nu va este clar cuvantul ...

Citat:
În prealabil postat de sisu
Nu iau apararea catolicilor caci noi contestam toate religiile crestine ...
Deci putem spune ca ceilalti "crestini" sint eretici.
Dumneavoastra cat si religia dumneavoastra poate declara orice, dar eretic fata de cine? sau fata de ce ? pentru ca fata de Hristos cu siguranta nu ceilalti sunt eretici
Daca este altfel decat spun, atunci astept argumente ...

Citat:
În prealabil postat de sisu
Problema este mult mai grava.Crestinismul a deviat enorm dupa moartea lui Cristos si mai ales dupa disparitia apostolilor botezati cu foc (Duh Sfint).
Daca ceea ce afirmati ar fi adevarat atunci ar avea urmatoarea concluzie logica: La moartea lui Hristos sa terminat si crestinismul, deci nu aveti cum (inca odata) sa fiti bunul crestin al secolului 21 (uitasem singurii adevarati crestini)

Citat:
În prealabil postat de sisu
Vezi tu iei, ca majoritatea ortodocsilor de-altfel, de buna ce au zis nu stiu ce mari preoti sau nu stiu ce calugari dar cum stii ca acesti oameni merita a fi ascultati.
Dumneavoastra a cui cuvinte luati de bune? a Turnului de veghere?, a celor 12 de la Broocklin sau ...
Inainte de a acuza ceea ce cineva a spus e bine de venit cu exemple concrete si cu contraargumente.

Citat:
În prealabil postat de sisu
Nu uita ca si Iuda a fost ales de Cristos si totusi a deviat.
Este vinovat Christos ca la les sau iuda ca a deviat aici? nu-mi este clar exemplul

Citat:
În prealabil postat de ispita_ta
"abaterea de la dreapta credinta = erezie".
Corect, daca dreapta credinta este conform crezul crestin:

[color=red]Cred intr-unul Dumnezeu, Tatal atotinatorul, facatorul cerului si al pamantului, al tuturor celor vazute si nevazute.

si intr-unul Domn, Isus Cristos, Fiul lui Dumnezeu, unul nascut, Care din Tatal S-a nascut, mai inainte de toti vecii, lumina din lumina, Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat, nascut, iar nu facut, Cel de o fiinta cu Tatal, prin Care toate s-au facut.

Care, pentru noi oamenii si pentru a noastra mantuire, S-a coborat din cer, S-a intrupat de la Spiritul Sfant si din Maria Fecioara si S-a facut om.

si S-a rastignit pentru noi in zilele lui Pontiu Pilat, a patimit si S-a ingropat.

si a inviat a treia zi, dupa Scripturi.

si S-a inaltat la cer si sade de-a dreapta Tatalui.

si iarasi va veni cu marire sa judece viii si mortii; a Carui imparatie nu va avea sfarsit.

si in Spiritul Sfant, Domnul de viata Facatorul, Care de la Tatal purcede, Cel ce impreuna cu Tatal si cu Fiul este inchinat si marit, Care a grait prin proroci.

intr-una, sfanta, catolica si apostolica Biserica.

Marturisesc un botez spre iertarea pacatelor.

Astept invierea mortilor

si viata vesnica ce va veni.
Amin.[/color]

Citat:
În prealabil postat de sisu
Pai care este dreapta credinta?Cum o definesti si mai exact cum o recunosti?
Aceasta e intradevar o intrebare buna ! Dumnevoastra cum definiti adevarata credinta? si pe ce va bazati aceasta definitie?

Cu speranta ca voi primi un raspuns de interes general, voi astepta argumente la afirmatiile dumneavoastra.
Cu respect Florin Birsan
Reply With Quote