View Single Post
  #10  
Vechi 04.05.2022, 14:44:23
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.970
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Pe de alta parte, tinand cont de cat de mult incerci sa-i "lustruiesti" pe "participantii activi degeaba" la Liturghie si le scoti in evidenta pseudo-realizarile prezentei lor acolo,
Eu pun accent pe posturile Mari, atunci e nevoință mai multă post total negru fără ulei etc, cine se împărtășește în Săptămâna Luminată după Paști, sau a doua și a treia zi după Nașterea Domnului cu burta plină de carne, brânză, lactate etc oare e mai bine, Biserica dezleagă , dar acei oameni se folosesc sufletește oare ?

Dacă unii ar veni la Biserică doar când s-ar împărtăși și în rest nu, ar fi un fel de oportuniști de împărtășanie, n-ar mai fi în noțiunea aceea de creștinism total, vii orice ar fi și când ai păcate și căderi și când te menții pe o linie în afara lor șamd, puțini au un parcurs de excepție.

Era un canon care spunea că la trei Duminici consecutive absență de la Biserică, respectivul se desprinde de Biserică.

Nu am citit că un om ar putea fi desprins de Biserică dacă vine dar nu se împărtășește având diferite impedimente la împărtășanie sau având un duhovnic care-i spune să nu se împărtășească mai des de o lună de ex.

Cât despre cei care ar veni degeaba la Biserică eu cred că aceia sunt mai degrabă oamenii care umblă cu bârfe și tulburatul apei prin parohie, dar unul care-și vede de sufletul și păcatele lui nu cred că vine degeaba.

Dacă un pelerinaj pe muntele Athos e trecut de Maica Domnului pe răboj și de Îngeri, fiecare pas pe care-l face omul spre Dumnezeu e zadarnic ?

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
ma gandesc ca incerci s-o "dai pe dupa colt" ca sa nu raspunzi direct ca(scuza-ma!) si tu esti printre cei care, prezenti fiind, nu se impartasesc; "din pricini binecuvantate" (cred ei).
Eu m-am împărtășit în Săptămâna Mare, aștept cam o lună să merg iar la spovedanie și văd, ce o zice și duhovnicul.

Dacă duhovnicul mi-a zis că e bun un ritm la o lună de împărtășanie de ce să forțez, oare oamenii care se împărtășesc trei zile la rând, țin ajunare, spun toate rugăciunile de după împărtășania și înainte vreo 40 de minute durează, dacă intervine ceva între spovedanie și a doua împărtășanie se duc iar la preot să ia dezlegare, sau iau așa împărtășania fără niciun fel de cercetare, păi dacă nu e bine așa și riscă ?

Danion Vasile spunea că în Grecia unii se împărtășesc des fără nicio taină deși sunt fumători și fac cancer de plămâni, eu nu sunt în situația asta dar cine știe câți se primejduiesc dacă nu iau împărtășania cu grijă și cercetare.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote