View Single Post
  #268  
Vechi 26.10.2010, 22:43:57
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Coralina, pentru a afla firescul, ar trebui sa neutralizezi impactul psihosocial pagan (de astazi) si sa iei in calcul invatatura crestina (pt ca asa cum minunat a spus par. Rafail Noica, ortodoxia este firea omului).
Noi NU mai stim azi ce este firescul. Copiii sunt invatati despre sex in scoala generala (cu ce scop? nu stiu). Sunt bombardati cu erotism, nu numai in reclame si filme artistice, dar chiar in desenele animate, de la varste fragede. (vezi Disney, de ex.. un f mic exemplu, ca dovezile sunt coplesitoare.. daca nu ma crezi cauta si tu pe net, si poate vrei sa afli si despre conditionari mentale la adolescenti, cum ar fi sex kitten si alte asemenea.. informatii exista cu toptanul pt curiosi.. sau macar citeste-l pe Virgiliu Gheorghe).
Apoi avem jocurile video, mancare cu adaos de hormoni (care duce la maturizare sexuala precoce) si nu in ultimul rand exemplul familiei.
(Eu era sa rup legatura cu unii membrii ai familiei care in aceeasi discutie i-au spus copilului meu ca fosta lui prietena (de joaca!) arata mai bine decat actuala (prietena de joaca!) si l-au intrebat cand da petreceri cu lumina stinsa!!! Oamenii aceia au 60 ani, iar copilul meu are 6! Acum sunt atenti ce vorbesc, dar gandirea lor straba ii duce inevitabil la gafe cu tenta sexuala!)
Reply With Quote