View Single Post
  #12  
Vechi 02.06.2018, 21:40:44
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Thumbs up Doi tineri olandezi s-au mutat într-un sat mirific din Apuseni, au amenajat un hostel

Imi place cand au titluri de genul de mai sus. E mare lucru sa te poti desprinde din nebunia si stresul societatii actuale, si sa te poti duce catre o viata mai linistita ,traita intr-o tenta mai apropiata de ceea ce inseamna adevarata viata.

"Doi olandezi locuiesc de trei ani într-un loc mirific din Apuseni: satul Runc din comuna Ocoliș. Cei doi au amenajat aici un hostel și oferă găzduire turiștilor străini care vor să viziteze România.
Jordi Kromwijk și Bente Haller au ajuns pentru prima dată în România în anul 2010 și au fost fascinați de ceea ce au văzut aici.
”Amândoi am calatorit mult spre multe colțuri impresionante ale lumii. România în schimb ne-a impresionat cel mai mult. În opinia noastra, România are câte un pic din fiecare țara. Primul lucru care ne-a sarit în ochi a fost ospitalitatea și ajutorul oferit de oameni. Am fost de-a dreptul impresionați de natura neatinsa și maniera tradiționala de trai din satele mici.
Aceste cunoștințe pozitive despre România și visul amândurora de a trai autonom în munți au ajuns sa se contopească. Așa am hotarât ca în anul 2015 să ne împlinim visul în frumosul sat Runc, Ocoliș”, spun cei doi soți, care s-au mutat în satul din Apuseni, de pe Valea Ariueșului, împreună cu fiica lor care are acum are trei ani. Din octombrie 2017, aceasta are un frățior, care s-a născut în România. Cei doi tineri din Olanda au cumpărat o casă veche de un secol și un grajd pe care, cu ajutorul prietenilor și al familiei, le-au transformat în camping și hostel pentru turiști. Acum oferă servicii turistice pentru străini, în special olandezi, care vin să vadă frumusețile sălbatice ale Apusenilor. Vizitatorii sunt și din Canada, SUA și alte țări din Europa...."
Mai multe: http://adevarul.ro/locale/alba-iulia...6e1/index.html

Tin minte era cu vreo 20 de ani in urma eram in strainatate cu o americanca care avea o cartulie cu hosteluri si case de oaspeti din intreaga lume. Am locuit foarte ieftin intr-o capitala Europeana cu acest sistem hostel luat de pe Lonely Planet. Putem vizita la preturi mici daca stim unde sa cautam .
Si in primul rand imi place, ca ei au hotarat sa traisca in acest mediu idilic si natural.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote