View Single Post
  #10  
Vechi 20.11.2020, 11:30:11
sergiu8 sergiu8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 88
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul

Răspunsurile vin la idei preluate de sergiu fără ca el să aibă o intenție rea, care presupun mai mult o religie secularistă, ecologistă, umanitariană restrânsă strict la conținutul de serviciu social, pro animale până la isterie, globalistă, zic să tratăm fiecare idee lansată pe piață de canalele de comunicare prin prisma Bibliei și a conștiinței bisericești, din mai multe unghiuri.

Surpriza e că am văzut chiar la oameni experimentați din Biserică idei dintr-acestea globaliste cu ecologia, care au circulat și în epistola ”Motivele pentru care mă călugăresc” unde erau inserate și câteva idei fără legătură prea mare cu călugăria, a unui user care s-a retras de pe forum, poate și de acolo s-au indus în eroare unii.
Nu mai răspund la provocări.Am făcut-o o dată, pentru că eram provocat in continuu.Consider că am spus ce avem de spus.Haide să ne rezumam la subiect,nu la persoana mea.Daca am spus ceva rău, răspunde cu argumente unde crezi tu că greșesc.Dar dacă am spus bine,de ce continui să mă provoci? Desi vezi bine că te las în pace.
Deci cu argumente,nu cu: secularizat,ecologist, umanist, isteric, sectar,globalist etc etc

Personal mi-a mers la suflet mesajul PreaFericitului Părinte Patriarh Daniel cu responsabilitatea și grija pe care creștinii ar trebui să o manifeste față de mediul înconjurător și față de celelalte ființe.

Am un deosebit respect față de dânsul și consider că ar fi minunat să îl punem in practica.
Reply With Quote