View Single Post
Vechi 20.11.2020, 12:40:13
Iorest Iorest is offline
Senior Member

Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu8 Vezi mesajul
Biblia spune că la început oamenii nu se hrăneau cu carne.Citeste la Facere.
Apoi oamenii s-au pervertit.
I-a trăznit Dumnezeu pe cei care au mâncat carne pentru că au mâncat carne, spune Dumnezeu undeva că nu ai voie deloc să vânezi pentru a trăi într-o vreme în care nu erau frigidere, autostrăzi, sere, conducte de apă care să străbată deșertul ?

Citat:
Știu, dacă susțin că nu ar trebui să consumăm carne sunt comunist,marxist,iar daca îmi pasă de mediul natural sunt ecologist,iar ecologiștii au făcut pactul cu diavolul,deci îi demonizăm.Stiu.
Ești exagerat în momentul în care încerci să-i faci pe alții într-un fel sau altul, fără să știi dacă ei au un comportament prietenos cu mediu sau nu, care sunt rațiunile pentru care preferă să aibă o micro-fermă, dacă fac sau nu ajutorare.

Citat:
Haide să ne rezumam la subiect:
Este moral să omorâm animale pentru a ne hrăni cu ele?
Da sau nu?
E același răspuns ca la întrebarea mea , e moral sau nu să folosești resurse de origine animală (care presupun uciderea animalului), nu neapărat să te hrănești cu ele ?

Tu de ce ai mobilă în casă, de ce nu trăiești în case din chirpici, că se taie pădurea ?

Citat:
Acum am văzut: ai spus că nu e o crimă să omori animale.Nu mai e nevoie de răspuns.
Dumnezeu nu condamnă pe om dacă se hrănește și cu animale, punct, cine postește aspru toată viața nu le poate impune altora ce să facă, nu le poate trasa în forță ce să facă.

Un om care se hrănește cu animale sau pește nu are plăcerea sadică de a ucide, face un lucru pragmatic, mai ales dacă sunt multe guri în familie de hrănit.

Citat:
Iar în opinia ta, dacă unele personaje biblice au mâncat carne cu siguranță e și moral.
Biserica nu-ți dă nici ție și nici mie dreptul să inventăm noi păcate în afara canoanelor, să mustrăm oamenii pe vini colective pe care poate nu le-au făcut.

Last edited by Iorest; 20.11.2020 at 12:44:27.