View Single Post
  #128  
Vechi 06.02.2014, 21:59:00
eliza-georgiana eliza-georgiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Intr-un fel sau altul, toti ratacim. Niciodata sa nu credem ca am castigat vrednicia in fata lui Dumneeu, ca nu stim ce ne asteapta. Dar putem oare sa nu judecam pacatul grav, pe care il vedem la aproapele nostru? Putem sa-l judecam, dar intr-un singur fel. Am mai spus aceasta povestioara nu de mult timp si acum cred ca este o buna ocazie sa o repet. Nu mai stiu ce avva (cred ca avva Pimen, din Patericul egiptean, dar nu mai sunt sigur, ca acolo sunt zeci de sfinti parinti), mergea odata printr-o piata si a vazut o femeie (actriță) dezmățată, si s-a tulburat mult. Intrebat putin mai tarziu despre asta, el a raspuns mahnit: "Vai, mie, pacatosul, ca eu nu ma ostenesc atat de mult sa plac lui Dumnezeu, pe cum se ostenea femeia aceea sa placa oamenilor!" Cam asa trebuie sa vedem si noi lucrurile, cand ne aflam in fata unor astfel de situatii. Vai noua, ca habar nu avem daca nu cumva, maine, din nestiinta sau prostie, sa nu ne ratacim de Dumnezeu si de mila Lui, si sa ajungem mai rau decat acei bieti oameni inselati de vrajmas!
AMIN!
... si nu ne duce pe noi in ispita...
Reply With Quote