View Single Post
  #2  
Vechi 26.05.2015, 21:49:15
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DreamOn Vezi mesajul
As dori sa va intreb in ce masura ne putem ruga pentru semenii nostri. Am avut o neintelegere cu o persoana apropiata acum 2 seri si stiam ca persoana respectiva urma sa aibe o zi grea la lucru asa ca m-am rugat din toata inima pentru aceasta persoana sa poata dormi linistit, sa nu ii fie tulburat somnul. A doua zi am aflat ca a visat fantome si ca nu a reusit sa doarma decat cateva ore. E gresit sa fac acest lucru sau care ar putea fi cauza pentru care rugaciunea mea a avut efectul invers? Tot in aceeasi tema, este bine sa ne rugam cu voce tare, in soapta sau in gand, astfel incat vrajmasul sa nu cunoasca gandul nostru?
Lucrurile nu sunt matematice,tu te rogi si lui ii e bine
E invers de fapt,daca de aia te rogi,Dumnezeu iti arata ca nu e bine sa te rogi asa
Roaga-te sa ii fie bine , dar cu teama ca i-ar putea fi si rau prietenului,accepta si aceasta varianta.
Altfel ,orgoliu ne va face sa spuinem,"cum,nu m-a ascultat pe mine Dumnezeu!"
Rugaciunea treuie sa fie ca si cum nu am avea nici o putere asupra acelui lucru,ca unul care nu atarna de noi. Trebuie sa ne aratam toata neputinta si frica si disperarea noastra in rugaciune ,ca aceasta sa se implineasca numai din voia lui Dumnezeu
Cine asteapta sa se implineasca rugaciunea ,automat cumva , inseamna ca nu recunoaste ca Dumenzeu faptuieste din mila sa,si nu pentru ca ne ar fi dator .
Nu exista retete in afara de mila nesfarsita a lui Dumenzeu ,care coplesteste orice neputinta
Reply With Quote