View Single Post
  #284  
Vechi 18.01.2018, 23:50:44
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marivas6519 Vezi mesajul
""Fereste-te de intrebarile nebune" - 2 Timotei 2:23. Ce vrei sa discut cu dumneata? Despre cate suflete are Dumnezeu!? Cam asta intrebi. Sau sa discut nascociri pe care mi le atribui mie? Sau sa vorbim despre dumnezeul adventist desi eu am dat, in mod clar, versete din Sfanta Scriptura (pe care dumneata nu o cunosti - s-a vazut acest lucru cand ti-am dat versetul despre dezbracarea de dumnezeire a Mantuitorului). Dumneata te certi cu Sfanta Scriptura. Mai bine ai cerceta-o. Apoi, vii sa discutam bazati pe Cuvantul lui Dumnezeu.
Repet, poate nu ai înțeles, deși am explicat destul de clar, dacă Dumnezeu este Tatăl, Fiul și Duhul, așa cum ai confirmat și matale, atunci timp de 3 zile dumnezeul adventist s-a mutilat, fiindcă a doua persoană din Dumnezeire era moartă. Pricepeți? Noi creștinii știm că Iisus era viu în tot acest timp cu sufletul dar mort cu trupul. Adventiștii cred că sufletul lui Iisus, care conține și trupul dar și tot ce este Iisus, căci pentru adventiști, sufletul este persoana, a fost mort, adică în adormire, pentru cele 3 zile. Deci dumnezeul adventist devine mutilat 3 zile, sunt treji doar Tatăl și Duhul, doar 2 persoane, căci persoana a 2-a, Iisus, doarme în Iad. Pentru adventiști, Iadul nu este un spațiu de tortură în care sufletele conștiente sunt chinuite ci ”locul tăcerii”, adică mormântul, care exprimă neantul, inconștiența, somnul în care nu mai știi nimic.
PRICEPEȚI ?
Reply With Quote