View Single Post
  #29  
Vechi 03.02.2010, 13:49:16
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
Sa recunostem totusi ca se interpreteaza grestit ideea ca barbatul este capul familiei. Multi barbati inca interpreteaza asta ca si cum ar avea drept de proprietate asupra femeii. Fiecare e liber sa aleaga, dar e normal ca femeia sa inceapa sa constienizeze ca este partenera barbatului, nu sclava sau servitoarea lui, iar daca a facut o alegere gresita sa plece fara remuscari. Cum altfel s-ar putea schimba acest fel de a gandi al barbatului? Daca i se tolereaza toate astea nu va fi nicio schimbare. Nu sunt adepta divortului, din contra este foarte rau, mai ales pt copii, dar nici nu trebuie sa se mearga pe ideea ca daca a ales un barbat care mai apoi s-a dovedit foarte rau in comportamentul lui fata de sotie, aceasta trebuie sa ramana langa el pana o baga in mormant. Stiu cazuri reale de genul acesta, stiu ce spun aici.
Ma crezi sau nu, personal provin dintr-o familie cu parinti divortati si stiu foarte bine despre ce vorbesc. Dumnezeu a deschis ochii mamei mele inainte de a se casatori, fiindca mi-a povestit, dar pur si simplu nu a vrud sa priveasca adevarul in fata, fiindca adevarul este cel mai dureros. Multi prefera o minciuna frumoasa in schimbul unui adevar dureros. Barbatul este capul familiei, este capitanul daca vrei considerand ca familia este ca o nava pe marea vietii. Capitanul nu ar putea sa struneasca o nava fara secundul si marinarii sai. Pentru ca lucrurile sa mearga bine trebuie ca intre secund, capitan si marinari sa existe o intelegere deplina, altfel se ajung la revolte si este posibil ca in urma acestora sa se piarda si nava cu tot echipajul sau

Barbatul nu este capul familiei in sensul in care este privit acest lucru de societate, ci in sensul crestin ortodox. In casnicia in care exista sclavie, acolo nu mai exista casnicie. Dar daca s-a ajuns la nunta, atunci ai o datorie foarte mare fata de Dumnezaeu si juramantul facut in fata altarului. Iar casnicia cam trebuie pastrata chiar si cu pretul vietii, atat este de mare aceasta taina pe care putin o inteleg, mai ales noi tinereii de astazi.
Reply With Quote