View Single Post
  #40  
Vechi 14.07.2010, 15:48:14
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CalmDown Vezi mesajul
Depresiile ți le faci, nu le ai! Ca să vorbim corect: "Mi-am făcut o depresie", nu ''Am avut o depresie."
Fie-mi permis: depresia e un soi de sinucidere, dar la scară mai mică (Scuzați că fac pe filosoful, nu aceasta e intenția mea). Supărările, frustrările și necazurile le ținem sub control cu rugăciune, nu cu psihologi, pentru că, odată ajunși la aceștia, în mod cert, vom ajunge la depresii. În treacăt fie spus, un psiholog competent va fi tot timpul la dispoziția ta (evident, contra unei taxe) să-ți spună ce să faci și eventual, să-ți mai întrețină vreo depresie (totuși, el e plătit la numărul de ședințe). Și oricum, terapia oferită de ei, chiar dacă are efect, este unul momentan, de scurtă durată, pentru că, dacă ar fi pe viață, din ce ar mai trăi stimabilii?

Dumnezeu să o ierte!
Din ciclul..."Sa batem campii cu talent!"
Iarta-ma,dar decat sa emiti tot felul de filosofii de la tine putere,mai bine te-ai apuca sa te documentezi in privinta depresiei,psihologiei temeinic,in caz contrar...tacerea e de aur,draga prietene!
Chiar vorbeam cu duhovnicul meu intr-o zi si imi spunea si el ca depresia a ajuns pe locul trei in lume in randul cauzelor care duc la decesul unei persoane si ca este nevoie si de psihologi pentru a ajuta acesti oameni.
Depresia e o boala cat se poate de luat in serios si poate avea consecinte extrem de grave daca nu este luata in seama si tratata.
Si mai trist este ca printre noi sunt cunoscuti,prieteni,poate chiar rude care se lupta cu asa ceva si prea putine persoane incearca sa le dea o mana de ajutor.
Daca am fi mai sensibili si atenti la durerea celorlalti lumea asta ar fi alta...
Inca o data...odihneste-te in pace Madalina!
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 14.07.2010 at 15:50:54.
Reply With Quote