View Single Post
  #3  
Vechi 17.06.2006, 18:38:28
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MMihail
Nu sunt de acord cu parerea fetei respective si nici Biserica prin scrierile Sfintilor Parinti nu este cred.
Dumnezeu a lasat frumusetea fizica ! - dar nu Dumnezeu a perverit-o ci altcineva...
Sfantul Ioan Gura de Aur a lasat cateva reguli pentru cei care vor sa se casatoreasca. Prima era: sa se PLACA.
Cred ca fata care a scris acel articol are impresia ca nu este atragatoare fizic, dar nu are dreptate. Pentru cineva ea este FOARTE atragatoare. Nu toti vedem frumusetea la fel - gusturile sunt diferite in mare parte, daca nu ar fi asa ar fi un dezastru ganditi-va. Daca toti am vedea pe Fata X ca este cea mai frumoasa ne-am bate toti pe ea.

Abia dupa ce iti place de fata, incepi sa-i vezi si celelalte calitati: morale si cenusii(inteligenta).
Insa de cele mai multe ori cand gasesti persoana potrivita nu mai conteaza mai nimic din prisma calitati/defecte. Ce altii vad ca defecte tu vezi ca ceva neinteles si frumos/curat/de apreciat/etc.
E o diferenta intre o fata atragatoare fizic dar atat si o fata pe care un barbat o considera frumoasa, diferenta pe care probabil autoarea nu o cunoaste. O sa zgarii niste urechi pe aici dar in limbajul baietilor (probabil mai nedusi la Biserica) exista niste diferente: "ce fata buna!" - se refera strict la aspectul fizic si "ce fata frumoasa!" - e ceva mai mult, de multe ori greu de spus in cuvinte ce, dar e ceva in gestica fetei care atrage - ai impresia ca vezi un inger :) Cu prima nu ai vrea sa iti traiesti intreaga viata, chiar daca fizic o vezi frumoasa, cu cea de-a doua insa, ai vrea sa petreci eternitatea in rai :)

Recomand conferintele video cu Parintele Nicolae Tanase (pot fi gasite pe huburile ortodoxe).
Cred ca este nevoie de timp ca sa-tzi dai seama daca ai ceva in comun cu persoana de care te-ai indragostit {shi sa nu fie o dragoste oarba} binenteles cred in dragostea la prima vedere dar trebuie rabdare.. oricum fiecare are defecte dar doi sotzi se pot completa unul pe celalt
shi Dumnezeu a zis :"Nu este bine ca omul sa fie singur sa-i facem un ajutor" la fel shi Mantuitorul ...Shi vor fi un singur trup"
Doamne Ajuta!
Reply With Quote