View Single Post
  #72  
Vechi 24.09.2012, 17:05:35
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Cred ca este destul de evident ca pomenirea necredinciosilor in timpul Sfintei Liturghii constituie un act de neintelegere si NE-cinstire a acestei taine.
Eu m-am referit strict la cazul Zenaidei, în care avem de-a face cu persoane botezate și pecetluite cu Duhul Sfânt prin Mirungere, dar îndepărtate de Biserică din motive greu de ierarhizat și limpezit.
În acestă situație, rugăciunea sinaxei euharistice urmărește îndreptarea și îmbisericirea lor, și nu nuștiuce foloase egotice.
Printre atâtea opinii care mai de care mai scolastice, uităm adesea modul cu procedează Hristos cu "oile" sale rătăcite de turmă și ce efecte produce întoarcerea lor în chiar Împărăția Lui.

Care om dintre voi, având o sută de oi și pierzând din ele una, nu lasă pe cele nouăzeci și nouă în pustie și se duce după cea pierdută, până ce o găsește? Și găsind-o, o pune pe umerii săi, bucurându-se; și sosind acasă, cheamă prietenii și vecinii, zicându-le: Bucurați-vă cu mine, că am găsit oaia cea pierdută. Zic vouă: Că așa și în cer va fi mai multă bucurie pentru un păcătos care se pocăiește, decât pentru nouăzeci și nouă de drepți, care n-au nevoie de pocăință. (Luca 15; 4-7)
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote