View Single Post
  #3  
Vechi 27.09.2012, 23:17:36
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Nu stiu sa iti raspund la intrebare.
Dar si eu mi-am pus aceeasi problema.. Poate intr-un sens mai larg. Adica da, am si eu amice preocupate de yoga (si asoterism) care au avut tulburari psihice uneori serioase (ocazie cu care s-au scufundat mai mult in acelasi tip de invataturi cautand leacul).

Dar uneori m-am intrebat daca mandria are legatura cu nebunia (si care din care decurge?).
Mandria izvorata din cunoasterea lumeasca, la aceasta ma refer. Stiu oameni care au ajuns la apogeul carierei (medici, oameni de stiinta..) doar ca sa o ia razna dintr-o data. (Si ma intreb la ce bun ca au atata inteligenta, daca nu au intelepciune deloc.)
Da, este interesant faptul că v-ați pus aceeași întrebare. Am observat că, de foarte multe ori, se întâmplă ca cei credincioși săse asemene uimitor de mult în gândire, ceea ce este explicabil și foarte frumos. :)
Da, este foarte posibil să existe o legătură între mândrie și nebunie... mai ales între mândrie și nebunia duhovnicească (necredință): "Zis-a cel nebun întru inima sa: nu este Dumnezeu". Cred că mândria poate duce la necredință (cea mai gravă formă de nebunie spirituală) și/sau la nebunie psihică.
Este foarte trist faptul că, așa cum ați spus, se creează un cerc vicios în viața acestor persoane care practică ezoterismul: se îmbolnăvesc psihic pentru că au astfel de preocupări, dar continuă cu ocultismul în nădejdea că în felul acesta se vor vindeca... Este exact ca și cum un alcoolic, de exemplu, ar bea din ce în ce mai mult, sperând că astfel va reuși să se lase de băutură. :)
Dumnezeu să Se milostivească de toți acești semeni ai noștri și să-i întoarcă la credința cea adevărată în El!

Doamne ajută!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote