View Single Post
  #10  
Vechi 28.09.2012, 16:17:59
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Doamne ajută!
O întrebare adresată în special celor care au cunoștințe sau chiar lucrează în domeniul psihologiei: există vreo legătură între practicile ezoterice și bolile psihice? Altfel spus: cei care practică diverse forme de ocultism riscă să înnebunească?
Știu că toate formele de ezoterism/ocultism sunt înspăimântător de periculoase din punct de vedere spiritual, în primul rând pentru că îi îndepărtează de Dumnezeu pe cei care le practică. Știu că orice practică ezoterică = trădarea lui Hristos, intrarea în comuniune cu demonii și moarte spirituală.
Eu am auzit de unii din cei ce practica yoga ca au avut apoi probleme (e posibil sa fie vorba si de MISA). La yoga cred ca problema e ca se foloseste si mintea (de exemplu golirea de ganduri). In orice caz, cei ce practica ocultismul au aprte de o oarecare influentare de la ingerii cazuti, pentru ca intra in legatura cu ei, chiar daca nu stiu acest lucru. De exemplu mantrele de la unele forme de yoga sunt de fapt o forma de invocare a ingerilor cazuti si chiar si semnele (mandalele).
Unele forme moderne de ocultism sunt camuflate ca avand legatura cu stiinta (reiki, meditatia transcedentala, etc.).
Reply With Quote