View Single Post
  #166  
Vechi 23.05.2013, 15:28:24
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Preotii ar face bine sa indemne spre un stil de viata sanatos, n-ar strica un curent in acenst sens, ca degeaba tii posturile daca in rest maninci de rupi, cauti mancare gatita sofisticat, in post cauti substitute cu gust de dulce, etc.
Păi în general așa se și întâmplă: preoții îndeamnă la un stil de viață sănătos. Și, mai ales la cumpătare. Iar cumpătarea nu înseamnă eliminarea tuturor alimentelor, cu excepția celor acceptate de un vegan. Dimpotrivă, eu cred că vegetarienii și veganii sunt lacomi, fără cumpătare, uneori cu totul dependenți de verdețurile și lactatele lor.
Am văzut de multe ori pofta cu care se repede un vegetarian asupra mâncării, le-am văzut lucirile demente din ochi, le-am auzit comentariile absolut grețoase, libidinoase. O, marea lor pasiune pentru sălățele, uleiașuri și semincioare... Mai ales la pipițele care se cred intelectuale, deștepte foarte și desigur evlavioase foc. O femeie serioasă și informată, deșteaptă și fină, adică pe scurt o femeie cu adevărat creștină, disprețuiește din start asemena seducții mascate ale unei cărni pervers camuflate.
Din aceste motive, Aline, te rog să înțelegi de ce eu resping clar alimentația de acest gen practicată de oameni care nu prea au nimic la inimă legat de Biserică, afară poate, doar, de o aderență formală și ritualism împietrit. Și multe, multe ifose... Nesfârșite...
Acestor oameni, o spun cu toată seriozitatea, eu le recomand o psihoterapie zdravănă, înainte de toate. Nu batjocoresc aici pe nimeni, nu iau peste picior lucruri pe care nu le înțeleg ci doar vorbesc din experiența întâlnirii multor oameni cu apucături ciudate. Excentricități, bizarerii și alte abateri din sfera instinctelor: alimentația, sexul etc.

Or, în Biserică, în bisericile patriei, aflăm dimpotrivă: că omul trebuie să fie cumpătat, să chibzuiască hrana, să țină cont și de sfatul medicului (nu neapărat doar al celui nutriționist), să țină posturile minunat rânduite de Biserică.

Posturile, da, musai! Dar îndemnuri la veganism și vegetarianism peste an, între posturi, categoric nu.

Câți oameni tineri nu își întețesc bolile (sufletești) adăugînd la numeroase tare și pe cele ale aberațiilor, mofturilor, modelor alimentare. Modă și elitism de cartier. Și-a pus chelul pană la pălărie! Asta îi mai lipsea...
Vă rog frumos, cei închiși în cutiuța secretă a unor certitudini cu rol de apărare a ceea ce ar trebui de fapt distrus (nuclee morbide ale unor insuficiențe), luați aminte că vă mințiți singuri când faceți valuri cu tabieturile vegetariene și vegane. E demonstrat de mult cum lucrează duhul păcălelilor ăstora, medicii și psihopatologii au tot scris, vorbit, explicat și prevenit... Dar degeaba. Unii nu pot, pur și simplu să înțeleagă că fac rău ceea ce ei cred că este bine. Autoînșelare, asta e. Dar foarte tare betonată-n om, așa încât ce scriu eu aici nu are decât rolul de a înfuria, cel mai probabil, pe vegan. Din păcate. La fel e și cu alcoolicul și cu adicțiile toate: fenomenul Stockholm. Ești împușcat între ochi exact în clipa când îi întindeai mâna să facă pasul afară din temniță. Din prieten ești tratat ca marele dușman.

Last edited by cezar_ioan; 23.05.2013 at 15:31:29.
Reply With Quote