View Single Post
  #225  
Vechi 27.01.2014, 14:35:00
Mandea77 Mandea77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 228
Talking

Citat:
În prealabil postat de Psihiatrist Vezi mesajul
Am vazut filmul si totusi nu am vazut dovezile unui experiment si nu a fost demonstrat ca teoria evolutionista este gresita.
Nenea Psihiatrist, nu mai MINTI, nu ai vazut filmul. Daca-l vedeai stiai si de experimentul cu celulele denucleate si de faptul ca a fost repetat de toate laboratoarele de genetica din lume timp de 7 ani. Din pacate nu pot sa vad filmul in locul dumitale.

Esti din categoria celor care nu au timp sa vada, nu au timp sa citeasca, care nu au timp sa gandeasca si au aterizat accidental pe un forum ortodox, sa dea lectii de "evolutionism", materialism si alte bazaconii. Nici cu engleza nu faci mare branza, cine stie ce intelegi dumneata din pasajele alea ... dar vad ca te straduiesti sa impresionezi.

Citat:
În prealabil postat de Psihiatrist Vezi mesajul
Definitia credintei intr-un zeu.
Vad ca esti la faza de definitii, ai ramas la grupa mica pentru un subiect asa de amplu, ar fi bine sa mai aprofundezi un pic subiectul, sa recitesti macar acest topic de la prima pagina si pe urma sa-ti dai cu parerea.

Citat:
În prealabil postat de Psihiatrist Vezi mesajul
Cred ceea ce cred, deoarece vreau sa cred, ceea ce vreau sa cred in ceea ce vreau sa cred.
In viata mea nu am auzit ceva mai stupid, chiar si un liber-cugetator are mai multa substanta cand afirma in ceea ce crede:

Liber-cugetător este acel om care, în actele sale de cunoaștere de orice fel (trăirile sunt cunoaștere, tot așa cum orice cunoaștere, inclusiv de logica, este o trăire), nu se supune nici unei cutume prestabilite de altcineva sau de societate, nici unui concept (paradigmă) si este deschis spre imbunatatirea si chiar schimbarea conceptelor inventate de el. Singura autoritate în domeniu, pe care o recunoaște, este libertatea de a cugeta oricând și la orice voiește, fară nici o opreliște; din punct de vedere al cugetării ce o formează în sine, indiferent de matricea ce îi produce cugetarea (fie ea și de natura inspirativă, afectivă sau atipică), el este un cetățean al universalitații, nu al comunităților terestre măcinate de dogmatism.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Liber-cuget%C4%83tor

Stimabile Psihiatrist, cred ca definitia de sus te prinde foarte bine, dumneata ai ramas pana la urma un cetatean al universalitatii, nu al comunitatilor terestre macinate de dogmatism ...

Vezi si "ateism" poate te prinde mai bine - http://ro.wikipedia.org/wiki/Ateism

Ateismul reprezintă negarea existenței lui Dumnezeu și a oricărei alte divinități, este lipsa credinței în existența oricărei zeități sau forțe supranaturale. Ateismul este opusul teismului, cea mai generală formă a credinței în existența a cel puțin unei zeități.

Regula Nr 1 a unui dialog civilizat este sa fii politicos, am sa te rog sa te straduiesti in acest sens.

Last edited by Mandea77; 27.01.2014 at 14:53:26.