View Single Post
  #614  
Vechi 20.07.2016, 12:56:47
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Asta era si ideea, ca o persoana agresiva pe forum e, probabil, o persoana slaba (si dezechilibrata) in viata reala si incearca sa suplineasca un complex cu un comportament agresiv, de dominare a partenerului de dialog prin acest mod.
Vorbesti despre tine aici si cruciada ta personala inchipuita anti-catolica, anti-ecumenista?

Citat:
Tu ai inteles gresit, a fi agresiv si a jigni nu e o dovada a unui caracter puternic si a masculinitatii, dimpotriva.
Nimeni in afara de tine nu s-a apcuat sa discute despre masculinitatea altora, dar din moment ce esti barbat si te preocupa atat de mult asta, poate ai un complex.
Sau o atractie nu prea..ortodoxa.

Citat:
Evident, visul agresorului e ca nimeni sa nu spuna nimic, sa nu "se planga", ca sa nu-i rapeasca placerea dubioasa. De obicei pe cei ce nu le raspund, la randul lor, agresiv, ii ataca tot timpul (neavand prea multe scrupule). Asadar, nu vreau sa am aceeasi agresivitate si nu vreau nici sa fiu calcat in picioare, mai ales ca asta se intampla din cauza ca spun lucruri legate de dreapta credinta. De asemenea, imi displace la fel de mult sa vad ca alte peroane sunt jignite sau li se vorbeste cu agresivitate.
Nu conteaza ce spui ca vrei, conteaza ce faci.

Si adevarul este ca esti agresiv, cand n-ai argumente, si de obicei ai foarte putine, incepi sa torni povesti, ca ala are "influente ecumeniste", ca "gandeste ecumenist", ca are simpatii catolice si etc.

Si binenteles, tu esti cel mai bun talmacitor al canoanelor si dogmelor si Sf. Scripturi, daca cineva are o alta parere, incep sa curga acuzatii ca mai sus.

Daca nu cumva, ai o iesire si mai "deosebita", asa cum l-ai atacat pe MihaiG nu ca utilizator al forumului ci ca pe o persoana reala.

Cam la asta se rezuma in final toate discutiile cu tine - probabil in dictionarul tau moral asta nu se clasifica ca agresivitate, dar este.

Citat:
Legat de cine e cel ce se plange, tu esti cel care ai spus ca esti jignit pentru ca nu sunt de acord cu ce spui.
Nu pentru ca nu esti de acord ci pentru ca stilul tau de a argumenta este exact cel enuntat mai sus.

Citat:
Pentru ca am zis ca unele conceptii ale tale sunt gresite.
Poti sa spui mult si bine, atat timp cat nu poti argumenta si faci pe prostul cand ti se spune ca talmacirile tale nu sunt tot una cu ce este scris, e fix zero.

Citat:
Sau pentru ca am spus ca nu nu discuti civilizat. Ai nevoie sa-ti ia cineva apararea (am observat ca toti cei ce sunt agresivi cauta sa se alieze, probabil pentru ca sunt slabi), mai mult, repeti exact ce spune si el.
Seriooos? Eu am nevoie sa-mi ia cineva apararea?

Nu erai tu care amenintai cu intalniri neprogramate cu tine si verisoru', cu legea si administratia forumului si etc?

Eu nu dau doi bani pe cine esti, cum arati si din partea mea, poti sa spui ce tampenii vrei.

Probabil ai observat ca nu ti le sanctionez de fiecare data, dar uneori nu strica sa mai fie scoase si in evidenta, asa de amorul forumului ca pana la urma asta e ideea cu forumul, oamenii sa discute, nu?

Important este sa o faca civilizat insa atunci cand lipesti etichete - si iti place sa lipesti etichete - considerand ca ai dreptate fara a fi si consistent in idei, de decenta in exprimare nu mai zic, nu mai e o treaba civilizata.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 20.07.2016 at 13:02:15.
Reply With Quote