View Single Post
  #535  
Vechi 27.07.2017, 13:51:56
Krautrock Krautrock is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 193
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
1. https://en.wikipedia.org/wiki/Argument_from_morality
2. https://www.youtube.com/watch?v=c70HEI2vRN0


Se pare ca nu l-ai citit pe Kant...sau esti mincinos.Care sa fie?
Chestiunea e ca omul lenes in loc sa mearga la surse, prefera sa citeasca wikipedia sau sa se uite pe youtube. Ceea ce numim argument moral, nu e de fapt un argument al existentei lui Dumnezeu. Ceea ce Kant numeste "ideea teologica" nu e decat o conditie de posibilitate a moralitatii. De fapt in "Critica ratiunii pure" el arata foarte clar ca intelectul nu ne poate furniza cunoastere decat daca e aplicat lumii fenomenelor, iar orice depasire a acestui domeniu nu duce nicaieri. Cu alte cuvinte nu putem spune nimic despre lucrurile in sine. Autorul chiar insista asupra acestui fapt. De altfel uitandu-ma peste articolul din Wikipedia, am observat ca imediat dupa ce se face referire la chestiunea moralitatii la Kant, se trece la teoria lui C.S. Lewis, deturnandu-se astfel sensul teoriei kantiene. Peste clipul de pe youtube chiar nu m-am uitat si nici n-am de gand sa ma uit. Nu ma obligati sa-mi culeg informatia de pe youtube.

Intr-o alta ordine de idei, eu nu v-am facut pe dumneavoastra mincinos. Faptul ca nu sunt de acord cu dumneavoastra in multe privinte nu ma face sa va consider mincinos, ci sa cred ca aveti opinii eronate. Intre eroare si minciuna e o diferenta imensa. Daca v-as considera mincinos, nici n-as mai sta de vorba cu dumneavoastra. Cum poti sa stai de vorba cu un ticalos? Minciuna presupune a incerca sa-l inseli pe celalalt, pe cand eroarea e ceva omenesc. Minciuna nu poate fi indreptata, eroarea da. Prin urmare, haideti sa ne comportam cu bun simt unii fata de ceilalti, nu asa cum ati invatat dumneavoastra la biserica.

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Ps: am la semnatura un link de pe vremuri cand nu eram plictisit de blogareala http://flyingtoday.wordpress.com/
Ultimul articol de pe blog l-am scris prin 2010 si are legatura cu Kant.As fi curios care e parerea ta .
Daca n-ati citit ce a scris un autor, cum puteti scrie un articol care sa aiba legatura cu el? De fapt am observat ca e un articol despre Kant din pespectiva lui Petre Tutea, pentru care n-am absolut nicio simpatie din doua motive: antiintelectualismul sau si convingerile sale legionare. In societatea noastra dezaxata, Tutea e un autor la moda, insa ceea ce e la moda de obicei trece. Cat despre opiniile sale despre Kant, ele ma lasa rece, mai ales ca observ ca ele contin unele erori.

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Ca sa poti studia evolutia speciilor ar trebui sa stai la pescuit ,conform religiei evolutioniste ,niste milioane de ani.In cateva ore de pescuit n-ai ce sa vezi.
Daca pui o oaie pe malul apei, poti sa o lasi si un miliard de ani ca tot nu va observa nimic. Daca pui un om inzestrat cu un pic de curiozitate, s-ar putea sa ai surprize. Sa nu credeti ca oamenii sunt atat de prosti. Problema e insa ca in loc sa ii educam, ii ducem la biserica sa ii transformam in oi. Si pentru ca vorbeam despre Petre Tutea un intelectual reprezentativ pentru Romania ultimilor 27 de ani, cum poti sa cultivi curiozitatea unui om cu fraze de genul: "Babele evlavioase merg la absolut rugîndu-se, iar filozoful trăncănind silogisme". Exista un cantec al formatiei Vita de vie intitulat "Tara te vrea prost". Inlocuiti "tara" cu "biserica" si veti obtine o descriere foarte fidela a starii de lucruri din Republica Ortodoxa Romania.
Reply With Quote