Subiect: Universul
View Single Post
  #14  
Vechi 13.08.2018, 09:55:45
Krautrock Krautrock is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 193
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zonepeplay Vezi mesajul
Ar putea exista cu adevarat in universul acesta material si alte fiinte umane ca noi sau poate putin diferite, care sa convietuiasca in cu totul alte galaxii, sisteme solare dar evident intr-o marja a timpului diferita?
Desigur! Nimic nu ne obliga deocamdata sa sa presupunem ca nu ar putea exista. Asta nu inseamna insa ca avem motive sa presupunem ca ele exista.

Citat:
În prealabil postat de zonepeplay Vezi mesajul
Eu nu prea sunt convins ca noi am fi singurii urmasi a lui Adam, iar Dumnezeu a creat acest univers vast doar pentru noi, iar planeta noastra este singura care poate intretine viata??
Nici eu nu sunt convins ca am fi singurii, dar nu sunt convins nici ca ar exista fiinte extraterestre. Aceasta mi se pare cea mai sanatoasa atitudine din punct de vedere rational, sa nu fim convinsi de ceva decat dupa ce avem motive suficiente pentru a fi convinsi.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Cu certitudine exista si alte forme existentiale insa ,fiecare avand constructia raportata la mediul planetar in care exista.
De unde aveti aceasta certitudine. Puteti sa ne explicati ce anume v-a convins pentru a putea fi si noi la randul nostru convinsi? Ati descoperit cumva ca exista extraterestri?

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Din punct de vedere crestin nu pot exista alte fiinte pe alte planete, am analizat odata ce contradictii se nasc din aceasta conceptie.
Care sunt contradictiile acestea? De unde sa stim noi ce anume ati analizat dumneavoastra in particular? Ar fi bine sa ne spuneti ce contradictii ati gasit. Doar pentru ca dumneavoastra spuneti ca aceste contradictii exista, nu inseamna si ca ele ar exista. Vrem sa vedem care sunt contradictiile.

Citat:
În prealabil postat de zonepeplay Vezi mesajul
Bine inteleg ca unele intrebari n-ar trebui puse, fiindca evident nimeni dintre cei vii n-ar putea sti adevarul, dar totusi ar fi cam trist sa existam doar noi in acest spatiu imens?
De ce nu ar trebui puse unele intrebari? Din moment ce aceste intrebari sunt corecte din punct de vedere al constructiei gramaticale si logice, nu vad ce le impiedica sa fie puse. De asemenea, de unde stiti ca la aceste intrebari nu se poate da un raspuns? Folositi cuvantul "evident", prin urmare presupun ca aveti un motiv intemeiat pentru a spune ca la unele intrebari pe care - culmea! - nici nu putem sa le formulam, raspunsul este imposibil de aflat. Am vrea sa stim si noi care e motivul pentru care afirmati asa ceva.

Nu vreau sa spun ca nu exista intrebari la care nu se poate da raspuns. Insa e nevoie sa se demonstreze ca ele nu au un raspuns. Sa luam, de exemplu, intrebarea "care e ultima zecimala a numarului pi?" Ea nu are un raspuns, deoarece numarul pi este irational si deci are un numar infinit de zecimale. Mai precis, numarul sau de zecimale reprezinta un infinit de tip potential, astfel incat dupa oricare zecimala a sa poate exista o alta zecimala si deci niciuna dintre zecimalele sale nu e ultima. Asta nu inseamna ca intrebarea "care e ultima zecimala a numarului pi?" nu poate fi pusa. Doar ca orice raspuns l-am da intrebarii e fals. Pot fi date doar 10 raspunsuri, deoarece avem doar 10 cifre de la 0 la 9. Niciunul nu e bun. Ca nimeni nu se streseaza sa-si puna o asemenea intrebare, e o alta problema. Dar faptul ca nu ne stresam sa o punem e pentru ca am demonstrat ca ea n-are niciun raspuns.

Dumneavoastra la ce fel de intrebari va referiti si cum puteti demonstra ca ele nu au un raspuns?
Reply With Quote