Subiect: Despartire
View Single Post
  #4  
Vechi 11.07.2019, 00:32:11
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.978
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Elena19 Vezi mesajul
...am plans si m-am rugat sa imi dea un semn daca fostul meu iubit este cel predestinat mie de la Dumnezeu...
Dumnezeu nu-ti predestineaza nici un sot, deoarece El vrea ca tu sa te mantuiesti, nu sa faci copii. Chiar daca tu vrei sa faci copii, El nu te absolva de destinul harazit oricarui crestin, mantuirea.
Tinerii cauta sa se insoare fiindca in trupul lor este activitate hormonala continua, insa ei, "vrajiti" de filmele americane, nu se preocupa sa o domoleasca si s-o orienteze spre alte directii(caritate, filantropie, sport si altele...) prin ascultarea Cuvantului, Iisus Hristos.

1. Cât despre cele ce mi-ați scris, bine este pentru om să nu se atingă de femeie.
6. Și aceasta o spun ca un sfat, nu ca o poruncă.
9. Dacă însă nu pot să se înfrâneze, să se căsătorească. Fiindcă mai bine este să se căsătorească, decât să ardă.(1Cor7,1.6.9)


Va trebui sa te preocupi sa nu te mai gandesti la el fiindca altfel, prin inertia dorintelor fixate pe el, vei deveni paranoica.
Citat:
În prealabil postat de Hartford;
Mama mea Dumnezeu so odihneasca avea o vorba : nu alerga dupa caruta care nu te asteapta.
La noi e alta vorba, mai "armonizata" cu situatia data: nu alerga dupa tramvai; vine altul.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 11.07.2019 at 20:19:17.
Reply With Quote