View Single Post
  #16  
Vechi 25.02.2010, 12:16:10
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Si eu stiu ca femeile insarcinate nu postesc. Daca chiar vor sa faca ceva pot renunta la ciocolata, la televizor sau la internet
O varianta de "post" parca mult mai buna si mai folositoare.
Cred insa ca este si mai grea, celor care s'au legat cam mult de ele. As adauga si vorbitul fara masura.

Citat:
În prealabil postat de cristina2012 Vezi mesajul
Intr-o dimineata, eram la masa cu sotul meu. El tinea postul si manca ridichi si ceapa verde cu paine cu margarina, eu, in fata lui mancam pui fiert si mi se facea rau de pofta privind-ul cum mananca ridichi si ceapa.
Asta chiar m'a amuzat.
Iti dai seama cum suna? Am in fata carne, dar tanjesc spre ridiche. :)
Mancatul carnii (in acest caz) este mai bun si mai folositor decat postul. Pentru ca este taierea voii si abtinere de la cele dorite.

Citat:
În prealabil postat de eea Vezi mesajul
Si eu sunt insarcinata in 20 de saptamani si deocamdata cu ajutorul lui Dumnezeu am reusit sa postesc pana acum si sper sa mai pot un pic pana cand ii voi cere duhovnicului dezlegare. Si la primul copil am postit toate posturile pana am nascut si a fost perfect sanatos plus ca desi e mic, are 3 ani si 2 luni, miercurea si vinerea vrea sa manance ce mancam si noi cu toate ca pt el ii fac mancare de dulce... dar asa vrea el si noi nu ne impotrivim.
Stiam eu ca se poate.
Ma bucur sa aud si sa vad ajutorul dat de Dumnezeu celor ce isi pun nadejdea in El (fara a fi insa inconstienti).

Citat:
În prealabil postat de eea Vezi mesajul
Si sotul meu da dezlegare la femeile insarcinate pt ca unele pot avea probleme de sanatate sau pofte. Insa personal cred (si am simtit pe pielea mea) ca orice jertfa este rasplatita, chiar si o zi de post pt o femeie insarcinata o rasplateste Maica Domnului inmiit.
Adevarat, fiecare are puterea lui. Unii pot, altii nu. Unii sunt mai slabi, altii mai tari.

Cel care din 3 talanti a facut 6 este egal, inaintea lui Dumnezeu, cu cel care din 5 talanti a facut 10.
Fiecare sa lucreze cele pe care le poate lucra, caci stie Domnul masura fiecaruia.

Cat despre rasplatirea eforturilor... sunt sigur ca ele nu trec nemangaiate.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)


Last edited by windorin; 25.02.2010 at 12:18:47.
Reply With Quote