Subiect: cele 10 porunci
View Single Post
  #31  
Vechi 23.11.2010, 11:13:22
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Idolatria in contextul biblic inseamna sa confunzi divinitatea cu anumite obiecte sau fenomene- sa le personifici sau sa inventezi o divinitate, aceasta neexistand in realitate.
asa este.

Hristos este chipul Tatalui:
"Acesta este chipul lui Dumnezeu celui nevăzut, mai întâi născut decât toată făptura. " (Coloseni 1,15)

Hristos "Care, fiind strălucirea slavei și chipul ființei Lui " (Evrei 1,3)

Hristos Iisus trebuie cinstit intocmai cu Tatal, chiar si dupa intrupare (cand devine si om adevarat cu trup si suflet). Desi dupa intrupare Fiul are trup (materie) El continua sa fie chip al Tatalui si una cu Tatal (Ioan 10,30), trupul sau material (si bineinteles sufletul omenesc) fiind indumnezeit(e).
"Ca toți să cinstească pe Fiul cum cinstesc pe Tatăl. Cine nu cinstește pe Fiul nu cinstește pe Tatăl care L-a trimis. " Ioan 5,23
"Cel ce Mă urăște pe Mine, urăște și pe Tatăl Meu. " Ioan 15,23


Astfel in Hristos, cu ochii fizici si cu inima si cu mintea, noi vedem pe Tatal:
"Cel ce M-a văzut pe Mine a văzut pe Tatăl." Ioan 14,9
intrucat Tatal si Fiul au o singura lucrare (Ioan 5,19)

„Odinioara Dumnezeu, cel netrupesc si fara forma, nu se reprezinta nicidecum in icoana. Dar acum, dupa ce s-a aratat in trup si cu oamenii a petrecut, infatisez in icoana ceea ce este vazut al lui Dumnezeu”, ne spune Sf. Ioan Damaschinul.(Cuv.I.despre icoane)

Prin cinstirea icoanei (fie ca reprezinta pe Hristos, sau Maica Domnului sau vre un sfant al lui Hristos) nu se cinsteste nicidecum materia, ci se cinsteste Hristos.
Sfantul Ioan Damaschin raspunde in acest sens: „Nu ador materia, ci pe Creatorul materiei, Care a devenit materie de dragul meu, Care a vroit sa locuiascain materie si Care, prin cele materiale, mi-a dus mantuirea”...
Reply With Quote