View Single Post
  #10  
Vechi 30.12.2015, 21:00:27
Ionel28 Ionel28 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2015
Locație: Targu-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 225
Wink

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Fiecare e liber. Fiecare e liber sa creada ca Steaua Sus Rasare i-a condus pe magi direct la Irod. Fiecare e liber sa creada ca magii l-au vizitat pe Isus pe cand Acesta era deja la gradinita.

La randul meu, sunt un om liber. Am libertatea de a avea credinta inaintasilor mei, de a da mai departe ceea ce am primit.

Pace si Bine,
M.D.
Nu vorbiti in felul asta , ca nu dati dovada nici de tact nici de intelepciune in felul asta. Treaba nu e asa ca ,,fiecare e liber sa creada cum vrea,, din moment ce asta spune Scriptura. Din moment ce una din Evanghelii spune ca ,,magii, au gasit copilul in casa, este evident ca nu mai era un prunc nou nascut de cateva zile sau saptamani. Existau atunci garduri metalice oare sau ce altceva ca magii condusi de ,,steaua magica,, care mergea inaintea lor(?) sa nu poata trece pe langa Ierusalim si sa mearga direct la locul nasterii lui Hristos ? . Sa fim seriosi. Treaba asta trebuie sa dea de gandit oricui crestin . Asta este la fel ca si cu exemplul lui Constantin cel Mare tot cu un ,,semn de la Dumnezeu,, . Ca si aici asta se crede de majoritatea oamenilor. Deci Dumnezeu hotaraste inca din secolul intai cand s-a dat startul crestinismului in Imperiul Roman si nu erau inca formate multe natiuni si granite , ca prin Hristos Fiul sau oamenii sa se iubeasca unul pe altul , ba chiar sa-si iubeasca si ,,dusmanul,, si stim bine ca primii crestini erau clar impotriva orcarei forme de violenta , si sa credem ca dupa cateva secole Dumnezeu asaista la o batalie intre Constantin si Maxentiu doi oameni care erau si rude(interesant) Maxentiu era cumnatul lui Constantin , si se luptau nu pentru altceva decat pentru putere si suprematie si Dumnezeu interesant le trimite un semn . Sin in cazul asta nu era nicidecum un semn de la Dumnezeu care dorea prin Hristos iubirea semenului indiferent daca era dusman sau nu. Cu ,,cruciatii,, la fel , adica Hristos le spune crestinilor inaintea distrugerii Ierusalimului de catre romani , SA FUGA IN MUNTI, si nu sa lupte pentru a apara centrul inchinarii iudaice. Fara suparare eu cred ca ar trebui sa citim mai atent sau de mai multe ori unele evenimmente ca sa ne dam seama in final cum sta treaba. Numai bine.
Reply With Quote