View Single Post
  #4  
Vechi 03.10.2021, 14:05:14
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.962
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Sfânta și dumnezeiască este orice închinare adusă în duh și în adevăr....
Creștinii se adunau împreună încă din vremurile de început al creștinismului și mai mult apostolul Pavel se referea la ei ca la sfinți :

Epistola către Filipeni a Sfântului Apostol Pavel
Cap. 1
1. Pavel și Timotei, robi ai lui Hristos Iisus, tuturor sfinților întru Hristos Iisus, celor ce sunt în Filipi, împreună cu episcopii și diaconii.

Existau comunități creștine care locuiau în același oraș, Corinteni, Galateni, Efeseni, Filipeni, Tesaloniceni, se adunau împreună, primeau vizitele pastorale ale Apostolilor, da au ba ?

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Matei Capitolul 6

"5.Iar când vă rugați, nu fiți ca fățarnicii cărora le place, prin sinagogi și prin colțurile ulițelor, stând în picioare, să se roage, ca să se arate oamenilor; adevărat grăiesc vouă: și-au luat plata lor.
6.Tu însă, când te rogi, intră în cămara ta și, închizând ușa, roagă-te Tatălui tău, Care este în ascuns, și Tatăl tău, Care vede în ascuns, îți va răsplăti ție.
7.Când vă rugați, nu spuneți multe ca neamurile, că ele cred că în multa lor vorbărie vor fi ascultate.
8.Deci nu vă asemănați lor, că știe Tatăl vostru de cele ce aveți trebuință mai înainte ca să cereți voi de la El."
Hristos nu a desființat închinarea publică,
[Mt 18:20] Că unde sunt doi sau trei, adunați în numele Meu, acolo sunt și Eu în mijlocul lor.

Vrei să spui că Dumnezeu nu ascultă rugăciunea unei comunități, unde fiecare se roagă cu durere și dragoste ?

[Lc11:11]
Cap. 11
11. Și care tată dintre voi, dacă îi va cere fiul pâine, oare, îi va da piatră? Sau dacă îi va cere pește, oare îi va da, în loc de pește, șarpe?

Dacă individual rugăciunea se ridică la Domnul ?

Oare unde e o pluralitate de inimi care se roagă cu conștientizarea nevredniciei Dumnezeu nu ajută, nu există și revărsare de Har ?

De ce la Pogorârea Duhului Sfânt erau toți adunați, cum s-ar fi făcut minunea cu limbile de foc dacă era fiecare la casa lui ?

Faptele Sfinților Apostoli
13. Și când au intrat, s-au suit în încăperea de sus, unde se adunau de obicei: Petru și Ioan și Iacov și Andrei, Filip și Toma, Bartolomeu și Matei, Iacov al lui Alfeu și Simon Zelotul și Iuda al lui Iacov.
14. Toți aceștia, într-un cuget, stăruiau în rugăciune împreună cu femeile și cu Maria, mama lui Iisus și cu frații Lui.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Mie asa, mi-a spus Hristos sa ma rog, nu a pomenit nimic de" sfântă și dumnezeiască liturghie ", asta mi se, pare a fi un ritual uman...
Ți se pare, fiindcă n-ai căutat să-ți sfințești perpetuu viața prin Sfintele Taine administrate în Biserică și atunci ai o intepretare și o privire exterioară, dacă ai fi primit cercetarea Domnului în Biserică nu le-ai mai fi ignorat.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Frangerea pâinii, pe care a poruncit sa o facem întru pomenirea Lui... Dar nu vreau sa comentez eu dezvoltarea rituarilor și istoria bisericii terestre care este supusa failibilitatii,erorii și care a preluat tradiții umane, construind-se pe temeliile edifiicilor păgâne și a superstițiilor etc, alternând mesajul divin , poate pe alt topic...
Frângerea pâinii nu e un simplu ritual, sau o comemorare, ci:

Ioan cap 6
27. Lucrați nu pentru mâncarea cea pieritoare, ci pentru mâncarea ce rămâne spre viața veșnică și pe care o va da vouă Fiul Omului, căci pe El L-a pecetluit Dumnezeu-Tatăl.
51. Eu sunt pâinea cea vie, care s-a pogorât din cer. Cine mănâncă din pâinea aceasta viu va fi în veci. Iar pâinea pe care Eu o voi da pentru viața lumii este trupul Meu.


Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Despre jertfa spui....

"Dar mergând, învățați ce înseamnă: Milă voiesc, iar nu jertfă; că n-am venit să chem pe drepți, ci pe păcătoși la pocăință."(Matei, 9,13)

."Că milă voiesc, iar nu jertfă, și cunoașterea lui Dumnezeu mai mult decât arderile de tot."(Osea, 6,6)
Matei 9:35. Și șezând jos, a chemat pe cei doisprezece și le-a zis: Dacă cineva vrea să fie întâiul, să fie cel din urmă dintre toți și slujitor al tuturor.


Ioan 15:13. Mai mare dragoste decât aceasta nimeni nu are, ca sufletul lui să și-l pună pentru prietenii săi.


Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Știe Dumnezeu ce îmi doresc și ce am nevoie fiindcă mă încredințez Voii Lui.
Pace
Deocamdată te încredințezi minții tale și puterilor tale de înțelegere, de unde să știu că tu nu cumva trebuia să fii mai sus ca trăire duhovnicească, decât ești acum, dar pe drum s-a întâmplat ceva ?

Ioan cap 15 : 16. Nu voi M-ați ales pe Mine, ci Eu v-am ales pe voi și v-am rânduit să mergeți și roadă să aduceți, și roada voastră să rămână, ca Tatăl să vă dea orice-I veți cere în numele Meu.
19. Dacă ați fi din lume, lumea ar iubi ce este al său; dar pentru că nu sunteți din lume, ci Eu v-am ales pe voi din lume, de aceea lumea vă urăște.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 03.10.2021 at 14:10:29.