View Single Post
  #3  
Vechi 13.09.2008, 23:12:59
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

partea cu "nu poate omul trai o zi fara sa pacatuiasca" e mai usor de inteles.. din practica, fiecare putand vedea cat de grea este iubirea aproapelui si pastrearea linistii sufletesti si trupesti..

partea cu.. cel nascut din Dumnezeu care nu poate pacatui.. este cam grea pentru mintea mea.. gandesc insa ca trebuie avut in vedere la ce se refera aceasta "nastere din Dumnezeu".. nu cred ca se refera pur si simplu doar la Botez.. sau la Euharistie.. cred ca este avuta in vedere o realitate mai ampla privind starea duhovniceasca.. si anume, nu se refera la un moment fix incadrat intr-un timp trecut..

"de nu se va naste cineva din apa si din duh nu va putea mosteni Imparatia" (Ioan 3, 5) deci, de nu se va Boteza omul, nu va putea intra in Imparatie.. insa nu inseamna ca odata "nascut din apa si din duh", adica botezat, omul intra automat in Imparatie.. este vorba de un continuu proces de "nastere".. si nu de un moment fix.. cred..

zice parintele rafail noica.. face o comparatie de fapt intre nasterea fizica si cea duhovniceasca, si anume.. "asa cum in pantecela mamei ne cresc parti ale corpului de care nu avem nevoie in pantece, ci abia dupa nastere, in lumea de afara, tot asa si cu nasterea duhovniceasca.. ne cresc ochi duhovnicesti, urechi duhovnicesti.. pentru folos in viata de apoi, unde vom vedea pe Dumnezeu mai cu adevarat.."

nasterea nu trebuie vazuta ca un moment fix.. trecut.. ci ca o lucrare pe termen lung.. si, odata incheiata aceasta lucrare, atunci putem spune ca "nu mai putem pacatui".. insa, pana "ne nastem deplin din Dumnezeu", este nevoie de permanenta lupta cu pacatul, care incearca sa ne complice tot timpul "nasterea".. incearca sa ne "nasca" prematur, inainte de termen.. mai inainte de a fi deplin formati..

eu cam asa inteleg "nasterea".. ca ceva ce nu se termina pana in momentul mortii noastre.. ca un indelungat proces de formare din Dumnezeu, spre asemanarea cu Dumnezeu..

din pacate, eu nu cunosct atat de bine Sfanta Scriptura.. deci, cand luam din Sfanta Scritura, este bine sa citam si locul, pentru a putea gasi si unele comentarii la Sfintii Parinti care ne-au lasat cuvinte pline de talc..


cel ce cauta cu inima curata si cu minte sincere.. nu este lasat de Dumnezeu.. vezi cazul Sfantului Apostol Pavel, pe drumul Damascului.. nadajduiesc sa gasesti raspunsul la cele ce te framanta..

seara cu pace..
Reply With Quote