View Single Post
  #1  
Vechi 11.05.2009, 21:59:15
ClaudiuT's Avatar
ClaudiuT ClaudiuT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2009
Locație: Vatra Dornei, student: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Implicit O definitie a neoprotestantului...

"Incerc un fel de dictionar al pseudoculturii contemporane de tip neoprotestant: goana dupa realizarea normei de "convertiti", Biblii lasate pe noptiere la hotel si care se schimba odata cu prosoapele de baie, reviste cu hristosi hollywoodiei, evlavii cu batic de nailon, manele increstinate, mimica studiata si ochi rasturnati peste cal la amvon, vindecatori si vindecati pe stadion, apocalipse, termopane, masini de lux, kitsch, fiinta colective abrutizate si manipulate...
Produs al revolutiei indistriale, al instrinarii de obarsii, cultura neoprotestanta nu este altceva decat o telenove spirituala care seamana cu un imens buchet de flori din plastic."
Pr. Vasile Istrate, Zbor spre adancuri, p. 22-23


Stiu de ce imi place asa de mult acest citat, si mai stiu caci cu cat il citesc mai mult cred tot mai tare ca acest parinte a scris sub inspiratia Duhul Sfant ..... Cred ca are mare dreptate si cineva trebuia sa o spuna ....
Mi-ar place sa-mi spuneti ce parere aveti, si poate mai aveti de completat cu ceva "insusiri" lista parintelui de "calitati" ale neoprotestantilor...


Har si Pace de la Domnul!
Reply With Quote