View Single Post
  #4  
Vechi 14.01.2010, 17:11:17
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan2010 Vezi mesajul
Buna seara dragii mei frati intru credinta,

Va cer ajutorul pana am sa ajung in manastire la parintele duhovnic unde ma spovedesc!
In momentul de fata am fost propus (consider eu nemeritat fata de altii)drept consilier intr-o anume parohie insa la Sfanta Liturghie de Duminica am fost chemat de parintele din Biserica respectiva ptr. a primi Sfanta Impartasanie,dar m-am eschivat !
Problema mea este :daca eu sunt oprit de la Sfanta Impartasanie de catre parintele duhovnic care este mai aspru in aceasta privinta(sunt convins ca este spre binele meu "dincolo" ),cum sa procedez in continuare,adica sa-i comunic parintelui paroh ca sunt oprit de la Sfanta Impartasanie sau sa merg la parintele duhovnic si sa ii spun prin ceea ce trec ?
Sau cum sa procedez efectiv pentru a nu gresi,mai ales pentru a nu primi ceea ce nu mi se cuvine mie un putregai lenes?Va multumesc !Doamne ajuta !
Buna Stefan!

Si eu m-am spovedit la un preot de la manastire,care m-a oprit de la impartasanie trei ani.In Biserica de parohie am asteptat sa treaca acesti ani,apoi m-am impartasit.De atunci nu mai vreau duhovnic decat unul din parohie.
Nu sunt de parere ca in zilele noastre sa fim prea aspri si sa dam Sfanta Impartasanie rar,care ne este oferita spre intarire.
Traim vremuri in care religia este marginalizata,nu avem exemple in jurul nostru demne de urmat,si prin urmare avem nevoie de impartasanie luata cat mai des,nu numai in posturi.
Reply With Quote