View Single Post
  #1  
Vechi 03.05.2010, 21:39:02
catalin_ catalin_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.05.2009
Mesaje: 131
Implicit cu dragoste si prietenie

"Pentru cei mai mulți dintre români, Ortodoxia este credința în care s-au născut și în care cred fără nici un dubiu. Pe unii, însă, grijile cotidiene care îl presează pe om uneori până la deznădejde l-au făcut să se îndepărteze de la dreapta credință. La fel ca Sfântul Apostol Toma altădată, au nevoie de dovezi palpabile pentru a redobândi tăria credinței. Pentru unii ca aceștia, Dumnezeu nu se mai arată așa cum i s-a arătat lui Toma, dar nici nu-i uită. Din când în când, Domnul ne trimite oameni providențiali pentru a ne face să înțelegem că avem toate motivele să rămânem în credința ortodoxă, mai ales atunci când aceștia provin din alte confesiuni și au găsit Ortodoxia ca fiind credința adevărată. Un astfel de om este părintele John Lincoln Downie, de origine americană, care a trecut de la confesiunea reformată prezbiteriană la credința noastră. Când vorbește despre trecutul său, nu se simte deloc stânjenit, ci, dimpotrivă, consideră o misiune faptul de a mărturisi felul în care a ajuns la certitudinea că Ortodoxia este credința mântuitoare. "

„Dacă m-aș mai simți două zile cum m-am simțit după botez, cred că aș muri liniștit“.

mai multe aici:
http://www.ziarullumina.ro/articole;...-linistit.html
Reply With Quote