View Single Post
  #8  
Vechi 03.05.2010, 22:51:45
catalin_ catalin_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.05.2009
Mesaje: 131
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Asa vezi tu frate Catalin, ca el "e bucuros ca a scapat......nu se mai uita inapoi". El nu vrea sa faca chiar asa.
Dimpotriva el se uita inapoi fara nervi, dispret si invective. Nu vorbeste despre protestanti asa cum o faci tu. Dimpotriva el zice:


"De multe ori spun oamenilor despre copilăria mea că a fost un rai. Am crescut într-un orășel mic din Pennsylvania, fiind ultimul din cei cinci copii ai unei familii protestante prezbiteriene, [b]o familie în care a existat multă iubire iar la bază stăteau religia și credința în Hristos.
trebuie sa fim nevinovati precum copii, nu copii la intelegere. Pentru orice copil casa parinteasca este chiar raiul. El nu constientizeaza religia atunci."Copilul e ca aluatul: ce-ai framantat, aceea creste".

[/quote]Părinții m-au trimis la o școală protestantă în care am învățat foarte multe lucruri, printre care și despre Biblie. Studiam Vechiul și Noul Testament și interpretarea lor din punctul de vedere protestant. Era o școală protestantă unde profesorii, pentru a putea preda, trebuia mai întâi să fie oameni credincioși, capabili să integreze subiectele lor într-o viziune creștină protestantă.[/quote]

pai normal, doar din cuvant va hraniti si voi. Dar litera goala, fara duh. Duhul face litera vie !

[/quote]Tatăl meu era avocat de profesie, un om învățat și religios, în același timp, și citea foarte mult. Chiar, la un moment dat, un preot ortodox grec l-a chemat la el la biserică să vorbească despre Apocalipsa Sfântui Apostol Ioan, o carte de care era foarte pasionat și despre care a citit foarte mult. Văzându-mă preocupat de problemele religioase, mi-a dat o carte scrisă de un protestant, despre ortodoxie, intitulată "Eastern Ortodoxy - a Western Perspective". Tot ceea ce am citit în cartea aceea mi-a plăcut foarte mult și de atunci am început să caut bisericile ortodoxe."[/quote]

da. se stie ca va place foarte mult Apocalipsa.
vezi ca tot un protestant de-al vostru a scris o carte despre ortodoxie care l-a convins ? Fara sa vreti marturisiti!

[/quote]Stii Catalin, despre asta era vorba, oamenii civilizati cand vor sa sublinieze frumusetea bisericilor lor stiu sa o faca si fara a le dispretui pe celelalte.

Iti doresc si tie aceasta calitate, Doamne ajuta.[/quote]

si aici pierzi esentialul. Esti incurabil. Despre ce e vorba si ce spui tu...!?

Last edited by catalin_; 03.05.2010 at 22:56:00.
Reply With Quote