Subiect: Sunt singura.
View Single Post
  #30  
Vechi 11.10.2016, 13:04:52
ioana5760 ioana5760 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2014
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ramo123 Vezi mesajul
Mama mea ma sfatuieste sa nu mai astept, ca in ziua de azi nu se mai face ca mai demult. Ce ma deruteaza cel mai tare este faptul ca merge la Biserica ortodoxa si suntem familie de crestini ortodoxi. Cum ma poate sfatui astfel? Toata lumea imi spune ca nu stiu ce vreau. Cum sa fac ca sa ajung sa ma casatoresc si sa il fac sa astepte pana dupa nunta?
[/url]
Nu ma mira deloc sfatul dat de mama si de rude, indiferent daca merg la biserica sau nu. Asa sfaturi se dau astazi la fete ca sa se marite. :)) Din pacate.
Stiti de ce? Simplu. Pentru ca nu se mai apreciaza o fata cuminte.

Se masoara cu unitati diferite cand e vorba de a insura un baiat sau a marita o fata: mama ii spune baiatului ca "mai astepta , esti prea tanar, mai bine sa mai cunosti fete, sa vezi cu care te potrivesti etc", unei fete ii spune "trebuie sa fi cuminte pana la casatorie etc.".

Dar din practica ce se observa?
Fetelor care li se spune sa astepte cuminti, marea majoritate asteapta mult si bine, ajung fara familie la 30, 40+. Si atunci ce isi spun? mai da' proasta am mai fost, uite cutare a stat cu el inainte de casatorie si s-au casatorit, uite alta a stat si ea asa, au si 1, 2 copii si apoi s-au casatorit, iar eu am dat sfaturi rele fetei mele de a ramas singura. Reprosuri . Si fata la fel zice, am ramas singura cu ideile, reproseaza mamei ca uite, datorita idelor tale am ramas singura, ca tu m-ai invatat prost etc.

Nu inseamna ca daca e casatorita e si fericita sau ca au o casatorie buna, dar mentalitatea de la noi, este ca "e in rand cu lumea".
Pe undeva se merge la biserica, se asculta invataturile, dar in viata de zi cu zi ce facem daca fata nu se casatoreste si baiatul vrea musai sa stea in concubinaj inainte de casatorie? :)

Fiecare alege pentru el.
Reply With Quote