Subiect: Sunt singura.
View Single Post
  #32  
Vechi 11.10.2016, 14:07:09
crincrin crincrin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2016
Mesaje: 196
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioana5760 Vezi mesajul
Dar din practica ce se observa?
Fetelor care li se spune sa astepte cuminti, marea majoritate asteapta mult si bine, ajung fara familie la 30, 40+. Si atunci ce isi spun? mai da' proasta am mai fost, uite cutare a stat cu el inainte de casatorie si s-au casatorit, uite alta a stat si ea asa, au si 1, 2 copii si apoi s-au casatorit, iar eu am dat sfaturi rele fetei mele de a ramas singura. Reprosuri . Si fata la fel zice, am ramas singura cu ideile, reproseaza mamei ca uite, datorita idelor tale am ramas singura, ca tu m-ai invatat prost etc.

Nu inseamna ca daca e casatorita e si fericita sau ca au o casatorie buna, dar mentalitatea de la noi, este ca "e in rand cu lumea".
Pe undeva se merge la biserica, se asculta invataturile, dar in viata de zi cu zi ce facem daca fata nu se casatoreste si baiatul vrea musai sa stea in concubinaj inainte de casatorie? :)

Fiecare alege pentru el.
Cred ca pentru fetele cuminti, care refuza sa traiasca in concubinaj, este o ispita sa ajunga sa creada ca sunt inca necasatorite din cauza ca au ales sa respecte una dintre cele 10 porunci. De la diavol sunt gandurile de genul asta.
Nu va pierdeti speranta si nu faceti loc pacatului in viata voastra! Altele trebuie sa fie motivele - testarea credintei, a rabdarii, a virtutii, voia noastra sau voia lui Dumnezeu.

Cine face alegeri doar ca sa fie in rand cu lumea risca sa fie nefericit. Alegerile trebuie facute cu rugaciune, cu sfat de la cineva mai intelept, cu responsabilitate si din toata inima. Ce este facut de ochii lumii asa si ramane - in exterior poarta un ambalaj ideal, in interior dezvolta suferinte, neimpliniri, drame etc.

Last edited by crincrin; 11.10.2016 at 14:09:56.
Reply With Quote