View Single Post
  #2  
Vechi 17.03.2008, 16:03:32
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

am cumparat un ghid de spovedanie shi a fost scris de cineva de la Manastirea Lainici, shi am invatzat multe de acolo... mai ales care sunt pacatele ca nici pacatele nu le shtiam, shi sunt pe categorii shi importantze shi pentru copii/tineri shi pentru credincioshi... shi cred ca itzi este mult mai de folos decat sfaturile noastre pe forum...

ca eu neshtiind nici care sunt pacatele, cum sa te sfatuiesc?

poi sa mergi fara rushine (ca atunci cand faci pacatul ar trebui sa te rushinezei shi nu cand il spui lui Dumnezeu) shi cu porunci-post-pocaintza asha incat sa cautzi sa te indreptzi in credintza, deci trebuie sa fi cinstit, nelaudaros, sincer, asha incat sa-tzi curetzi conshtiintza shi sufletul de mandrie shi de imbuibare, neascultare, desfranare...

dar pocaintza nu cred ca inseamna vindecarea imediata a ranii ci staruntza in a nu mai cadea in pacat, shi a ieshi din patima cu ajutorul lui Hristos... shi abea atunci ai adus roada vrednica de pocaintza cum spune sf Ioan Botezatorul... "cine v-a invatzat sa scapatzi de raul care vine? Facetzi ashadar roada vrednica de pocaintza" ca daca plangi de rushine shi de orgoliu shi cu lacrimi de crocodil sa te vada lumea ce neprihanit shi nevinovat eshti, atunci chiar ca nu tzi-a folosit... cum patzesc eu, asha ma spovedesc de parca ma laud cu pacatele, ma mandresc, invatzand eu pe preot...
e trist ca e greu de a scapa de laudaroshenia asta in care ma balacesc zidezi...:(:(???
Reply With Quote