View Single Post
  #4  
Vechi 17.03.2008, 19:31:25
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mi-a placut cum a explicat Iosif aici despre pacate, pe blog-ul lui, la predica de la Duminica Ortodoxiei (mie cel putin nu-mi era prea clar care sunt pacatele impotriva Duhului Sfant; atentie si la pacatele straine):

"Asceza reprezintă curătirea de păcate, de patimi. Păcatele pot fi de multe feluri. Biserica noastră identifică următoarele păcate grele: păcatele capitale, păcatele împotriva Duhului Sfânt și păcatele strigătoare la cer. Păcatele capitale sunt în număr de sapte si corespund celor sapte patimi: Mândria, cauza căderii îngerilor si a apariției răului, impresia că am fi mai buni sau mai importanti decât ceilalti, uitând că de fapt suntem fiii aceluiasi Dumnezeu. iubirea de averi, desfrânarea (curvia), invidia care se manifestă prin părerea de rău fată de binele aproapelui si bucuria pentru necazul lui, lăcomia (pofta nestăpânită de a mânca si a bea), mânia (supărarea peste măsură si dorința de răzbunare), lenea (nepăsarea fată de datoriile crestine si cele sociale, complacerea în situatia în care ne aflăm, lipsa efortului de a ne desăvârsi continuu). Din lene izvorăste slăbiciunea fizică si psihică precum si alte patimi grave precum betia, curvia, cearta, bătaia, vorbirea de rău, dorinta de câstig nemuncit, si altele.
Păcatele împotriva Duhului Sfânt sunt păcatele împotriva credintei (adică necredinta, nepăsarea fată de credintă, lepădarea de Biserică, erezia si superstitia), păcatele împotriva nădejdii ( deznădejdea sau încrederea prea mare în Dumnezeu, când continuăm să facem păcate cu gândul că Dumnezeu ne iartă indiferent de ceea ce facem) si păcatele împotriva dragostei (nepocăinta până la moarte si nesocotirea darurilor pe care le-am primit de la Dumnezeu). O altă categorie de păcate sunt păcatele strigătoare la cer: uciderea, sodomia, asuprirea văduvelor si a orfanilor, oprirea plătii lucrătorilor în mod nedrept. Mai există de asemenea o categorie de păcate numite: păcate străine pe care le săvârsim atunci când sfătuim sau poruncim altora să păcătuiască, când suntem de acord cu păcatele altora sau chiar le lăudăm si le apărăm păcatele. Se numesc păcate străine pentru că ele sunt săvârsite de altii, dar ne încărcăm si noi sufletul cu ele."
Reply With Quote