View Single Post
  #248  
Vechi 12.02.2021, 10:55:16
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.277
Implicit

Iată @Petru7 ce spune gpalama.

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Ia zi Petre Crezul:

Cred intru una sfanta soborniceasca..

Aici sa adaugam "si intru secta NIP" condamnata de BOR...

Asta este crezul BOR-NIP. Asta crezi tu???


Cat despre ultimele linii ti le-am lasat special sa ai ce sa refulezi... Succesuri

Pana nu ocarasti un sectar sa taca diavolul din el nu rezolvi nimic cu el nu aude... Mare pacat ca nu ai o boaba de duhovnicie.

Moroco este in lanturile satanei legat cu sute de lanturi. Tu vexi raul eu vad binele... Mare pacat ca nu stii decat sa numeri virgule

Nu iti conbin posturile mele? Poti sa ognori thteadul nu inteleg ce tot te uiti peste gardul altuia si mori tu de corectitudinea mea gramaticala.. nu vreau sa fiu gramatical.pt tine...

Asa ca numara-mi virgulele nepuse
Asta nici simbolul credintei nu-l stie, nici limba romana si clar e duhovnic pe dos asa cum spui Petre7. Ocaraste crestinul (ortodox numit de el ”sectarul”) ca sa taca ”diavolul” din el (ca cica ”altfel nu rezolvi nimic cu el”). Pentru astfel de specimene necredincioase si raspopite crestinul-ortodox e sectarul si diavolul e Hristos-Cuvantul.

Am gasit postarea asta pe care a modificat-o sa nu se mai cunoasca cine este el, domnul ”teolog” necredincios si raspopit ce se da duhovnic ortodox asa ca toata lumea nebuna, ca toti teroristii care te ocarasc si te bat ca sa iasa diavolul din tine care defat esti chiar tu, care le spui adevarul.

Da-l incolo de aiurit ”ortodox”. El nu asculta nimic de la mine din ce-i spun si nici de la tine ca ortodox serios. Atunci eu de ce as sta de vorba sau de ce l-as asculta? Ca ma ocareste non stop? Nici animalele nu asculta daca le ocarasti si le bati. A degenerat pana la stadiul de terorist psdist care s-a vandut strainilor (oamenilor de stiinta absurzi) si necredintei batandu-si joc de cele 7 Tr.Ap. ortodoxe, romanesti care au dus o viata de martir, facand mare cinste ortodoxiei, Roamaniei si aducand multa slava lui Dumnezeu asemena sfintilor martiri mari marturisitori ai adevarului.

Nu-mi mai bat capul cu astfel de magi de la apus. Sa ma lase in pace cu acuzarile si ocarile ca nu le-am gresit cu nimic si sa-i ierte Dumnezeu ca pe undeva sunt frati ortodocsi, romani si oameni. Nu e buna dezbinarea decat daca te rupi fata de minciuna si te lepezi de lume pentru Dumnezeu.

Pe de alta parte, pun o intrebare ca sa transam subiectul pentru toti cei interesati:

A facut bine calugarul-staret Cleopa, par. Papacioc si sinodul condus de patr.Teoctist atunci cand a osandit CLD?
Au facut bine cei ce au osandit in ultima 100 de ani cele7 Tr.Ap ortodoxe ale românilor pe care le-a auzit o Românie întreagă?

Daca ei au osandit chiar pe Domnul Hristos-Cuvantul ce sufla prin Trambite ca sa implineasca Apocalipsa, ce inseamna ca au facut atunci cand au osandit: ASCULTARE DE DUMNEZEU sau NEASCULTARE DE DUMNEZEU?

Iar daca asculti de o neascultare de Dumnezeu a mai marilor ce inseamna, ca asculti de Dumnezeu sau ca nu asculti si tu asa ca ei de Dumnezeu?

Asa au ascultat mai-marii si de sinodul Cretan in contra lui Dumnezeu ca sa faca amestec lumesc si eretic si asa au ascultat si mai demult de papalacul mondial cand au defazat cu 13 zile calendarul ortodox dand peste cap sarbatorile sfintilor fata de cum era inainte asezat prin hotararile sfintilor parinti ortodocsi, numind asta ”indreptare” a calendarului in ciuda faptului ca restul ortodocsilor nu au adoptat noul calendar de apus ramanand cu calendurul cel drept al ortodoxiei.

Eu nu vreau si nu pot baga capul in nisip si nici nu vreau sa ma imbolnavesc de orbul gainilor ca sa mint, sa ma mint. Cui ar sluji inca un mincinos pe pamant care se preface ca nu vede si nu aude si care ignora de frica si fuge de raspundere? Ar sluji ortodoxiei? Romaniei? Mie insumi? Noi am fost botezati in apa si Duhul Sfant, Duhul Adevarului deci ar trebui sa ne respectam nasterea si a cui suntem, a lui Hristos-Cuvantul.

Sa raspunda fiecare daca e ascultare de Dumnezeu sau neascultare de Dumnezeu urmarea celor ce au luat aceste decizii nefaste pentru ortodoxia romaneasca?

Sigur ca daca sinodul BOR ia asupra lor, in scris sau sub juramant, consecintele si pacatele credinciosilor datorate acestor decizii nefaste atunci da, poti sa faci ascultare de neascultarea lor de Dumnezeu caci pentru asta nu mai raspunzi tu ci ei. Asa e si in duhovnicie, asculti orbeste de staret pentru ca acesta ia asupra lui toate pacatele tale datorate ascultarii tale de el ca duhovnic al tau.

Unde e asumarea in scris sau juramantul? Unde afirma in scris ca raspund ei pentru greselile si pacatele poporului care ii urmeaza in aceste neascultari ale lor de Dumnezeu? Nu exista nicio asumare scrisa sau sub juramant asa cum nu exista vreo asumare la papa sau la vreo ”biserica” eretica a apusului sau la vreo secta neoprotestanta. Nici satana nu si-a asumat neascultarea lui de Dumnezeu ci a pacalit si a ispitit sa-si asume femeia si apoi Adam.

Cat timp nu-si asuma ca in caz de eroare-gresala raspund ei mai marii luand toate consecintele asupra lor, sunt dator sa marturisesc adevarul si sa fac ascultare de Dumnezeu in aceasta privinta si nu de cei ce nu-si asuma dar impun.

In restul Credintei, in ceea ce sinodul BOR asculta de Dumnezeu respectand ortodoxia milenara si asezamintele sfintilor parinti fireste ca ascult si eu de ei caci sunt ortodox si ma supun lor caci ei sunt mult mai intelepti si mai apropiati de Dumnezeu ca mine si slujirea lor intru Hristos e mult mai buna si mai puternica iar ascultarea mai micilor de mai marii care asculta de Dumnezeu e o virtute pe cand razvratirea si nemultumirea și nedreptatea e o lucrare satanica.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 12.02.2021 at 12:10:24.