View Single Post
  #10  
Vechi 23.10.2011, 15:42:32
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Savonarola Vezi mesajul
Ar fi bine totuși dacă ați prezenta și ceea ce consideră calvinismul ca fiind fundamentare biblică a concepțiilor lor, la care puteți adăuga și opiniile dumneavoastră. Sau măcar ați putea da, dacă nu aveți timp, niște trimiteri la situri sau pagini web avizate în materie pentru a extrage de acolo fundamentarea doctrinară.
Daca imi permiteti o respectuoasa opinie,eu v-as sfatui sa nu mergeti prea adanc cu acesta doctrina,ceea ce orice calvinist stie,ci sa incepeti,banuiesc ca studiul sau interesul dvs vizeaza o necrutatore critica ulterioara :) , cu doctrina suverantitatii absolute.Predestinarea,ca si concept,este o consecinta a ei,aceea este cheia acestui intreg sistem teologic,am tot spus asta,suveranitatea absoluta.John Knox,de exemplu,care l-a cunoscut pe Calvin,s-a oprit,in mod intelept, in Scottish Confession on Faith,dpdv al predestinarii, la nivelul ,,For that same Eternal God and Father, who of mere grace elected us in Christ Jesus his Son, before the foundation of the world was laid".Nu a avansat mai mult de atat,a fost unul dintre cei care a realizat imposibilitatea omului de a atinge adancimea judecatilor lui Dumnezeu.Daca ar fi sa dau o scurta aplicatie a acestei doctrine atunci as alege fara indoiala versurile din Amazing Grace: ,,Amazing Grace, how sweet the sound,That saved a wretch like me.I once was lost but now am found,Was blind, but now I see."

Linkuri pe net nu prea ma pricep,eu am carti de teologie reformata,calvina,puritana,protestanta,materiale devotionale,istorice,sau cum ii vine fiecaruia sa le numeasca,nu prea am incredere in lumea virtuala unde am gasit extrem de multe texte falsificate grosolan.Dar totusi v-am transmis privat,ca sa nu planeze suspiciunea de prozelitism,doua site-uri care reunesc opinii protestante pe acesta tema a unor oameni precum Lloyd Jones,Bavnick,Ryle,Murray,Dabney,etc.

Va doresc o analiza placuta si o critica precum lama unei sabii de muschetar :) God be with you till we meet again.

Last edited by Scotland The Brave; 23.10.2011 at 15:55:21.
Reply With Quote