View Single Post
  #15  
Vechi 09.01.2011, 16:12:55
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de arriel Vezi mesajul
Atunci trebuie sa ne abtinem de la ce ne face placere? Pentru ca ,mi se pare ca tie iti face placere sa intri pe forum...Abtinerea e solutia?Cand ne face placere ceva sa renuntam sa il mai facem?Eu de exemplu,daca imi face ceva placere ma linisteste ,asta daca e un lucru bun...dar cum stim noi daca e bun sau nu?Poate pentru noi e bun si pentru Dumnezeu nu...ce complicat...sau poate doar pentru mine
Seara am 2 tendinte:sa ma rog sau sa intru pe forum.Daca intru pe forum, imi pierd linistea sufleteasca,intru intr-o agitatie,si nici nu ma mai pot ruga.Daca nu intru,ma simt linistit si ma pot si ruga.
Asta sunt eu,nu stiu dc la toti e valabil.
Si in statul pe forum se regasesc cel putin doua din lista de cauze ale nelinistii : (averea, slava de la oameni, desfrânarea sau orgoliul ) si anume slava de la oameni si orgoliul.
Deci nu e de mirare ca forumul provoaca neliniste.Dar mai ales cand e intrebuintat fara masura,dupa cum am zis.Bineinteles ca are si aspecte bune,cel mai important fiind dupa mine: a zice cate un cuvant bun celorlalti.
Citat:
Eu de exemplu,daca imi face ceva placere ma linisteste ,asta daca e un lucru bun...dar cum stim noi daca e bun sau nu?
Ai raspuns singura,orice iti aduce liniste e un lucru bun.Orice iti aduce impacare cu Dumnezeu e un lucru bun. Cel mult putem vorbi de o fapte care produc o liniste falsa,care pe termen lung se dovedeste a fi de fapt neliniste.
Acestea le stie oricine prin constiinta sa,ce e bine si ce e rau.Nu trebuie sa ne zica cineva ce e bine. Efectele acestor stari ne spun : daca fapta care am facuto ne aduce liniste in suflet si impacare cu Dumnezeu,si o stare de lauda la adresa Sa,atunci sigur e o fapta buna.
Reply With Quote