View Single Post
  #629  
Vechi 14.11.2013, 20:13:50
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Două sunt de preț la rugăciune, cum spun Părinții, luarea-aminte și trezvia

Două sunt de preț la rugăciune, cum spun Părinții, luarea-aminte și trezvia. Prima ține duhul la Dumnezeu, a doua îl păzește de toate celelalte gânduri. Avem a ne feri nu doar de cugetele rele, ci de tot gândul care ne fură de la rugăciune.
Că multe gânduri se abat cu putere asupra celui ce se roagă. Ca roiurile de muște ori ca haitele de câini, spune Părintele Serghie. Și foarte ciudate. Dar așa e în firea lucrurilor. Nu le ză*mislește rugăciunea, ci-s ale adâncului neștiut al sufletului nostru, iar ea le scoate numai la ivea*lă. Așa cum, răscolind apa unei bălți ce pare limpede și clară, îndată se tulbură și își arată necurățiile ce zac pe fundul ei. Nici baltă cristalină n-ai să afli, nici suflet cu totul curat.
Sunt însă și gânduri aduse de draci, ca să ne fure de la rugăciune. Când te rogi, vin asupra ta multe gânduri re*le. Nu înseamnă că ești mai bun când nu te rogi. E o ispită și un vicleșug drăcesc, ca să te facă să-ți spui: „Ce gânduri urâte am când mă rog și câtă tulburare. N-am să mă mai rog, ca să scap de ele și să mă liniștesc”.


(Ține candela inimii aprinsă, Jean-Claude Larchet, Editura Sophia, București, 2007, p. 55)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote