View Single Post
  #28  
Vechi 11.04.2011, 09:46:22
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Dorin, iertare de intrebare, dar ce fel de posturi personale tii, in afara celor randuite de biserica? Sunt date de duhovnic, sau ti le stabilesti tu singur? N-am mai auzit pana acum de posturi personale (ca slava Domnului sunt destule zile de post "normale" intr-un an, macar daca le-am tine cum trebuie) si daca vrei sa raspunzi, iti multumesc ptr lamuriri.
Biserica ne traseaza niste linii de maxima trebuinta, cam obligatorii, daca putem spune asa.
Pe langa acestea insa, fiecare trebuie sa inmulteasca pe cat poate postul, rugaciunea si faptele dragostei crestine.
Citim in vietile sfintilor, parintilor si ale altor nevoitori crestini, ca postul si nevointele se intindeau cam peste toata vremea.

Niciodata nu tin post fara a vorbi cu parintele meu duhovnic.
Eu hotarasc numarul zilelor si motivul, iar parintele binecuvinteaza sau modifica cele dorite de mine.
Mi s'a intamplat sa tin post pentru un examen greu, pentru casatorie, pentru nastere, pentru o mare ispita, etc.

Putem tine post (1-7 zile) si pentru praznicele imparatesti (in calendar nefiind mentionat "post"), spre a ne putea impartasi.
Duminical ar trebui sa se impartaseasca macar cativa crestini. Sunt atatea Liturghii, peste an, fara impartasiti.

L'am numit post personal pentru ca nu stie nimeni despre el, insa postul nu poate fi decat eclesial (in comuniune).
Cand un om tine post, lumea din jurul lui se intareste si se binecuvinteaza, familia, natura, comunitatea crestina.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)


Last edited by windorin; 11.04.2011 at 09:55:55.
Reply With Quote