View Single Post
  #10  
Vechi 19.11.2011, 21:23:51
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Dumnezeu sa ma ierte, dar am impresia ca anul acesta patriarhia si-a batut joc de noi cu calendarele acestea. Sunt o gramada de greseli si erori de scriere prin ele. Cel putin in al meu, cel cu catedrala pe el, sarbatori cu rosu sunt trecute cu negru (Ex 14 octombrie - Sf Paracheva, a doua zi de craciun etc); Sfinti pusi aiurea (ex sf Gheorghe e trecut in saptamana Patimilor, cand trebuia trecut in a doua zi de Pasti, etc.).
Daca tot ne pun sa dam o gramada de bani pe ele si sunt pline de informatii de care marea majoritate nici nu are nevoie (pe cine Dumnezeu intereseaza spre exemplu toate departamentele si serviciile patriarhiei si arhiepiscopiei cu tot cu angajati, numere de telefon, adrese, etc), macar sa fie facute corect si cu consideratie fata de cumparator. Sunt o multime de informatii al caror loc nu este intr-un calendar, dar care sunt incluse la pretul piperat. Asta pe langa greselile de redactare, disparitia a foarte multi din sfintii cu "cruce neagra", etc.

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
azi am trecut prin Real si ghici la ce raion era cea mai mare aglomeratie ... ai ghicit, la peste.
Se pregateau pentru luni

Peste una alta, de referinta ramane cel editat de patriarhie, cu toate neajunsurile lui, care, ca tot vorbeam de greseli, conform regulii ,,crucii negre" mai trebuia sa avem cateva zile de ,,mangaiere" cu carne de peste, asta in plus fata de pranicul Sf Andrei. Dar in fine, trebuie sa ne tinem dupa litera calendarului, si sa speram ca urmatorul o sa fie mai bine facut.

Last edited by Hector; 19.11.2011 at 21:29:42.
Reply With Quote