Subiect: rugăciune
View Single Post
  #3  
Vechi 10.06.2010, 16:21:57
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Smile cateva rugaciuni scurte dintre cele preferate de mine

'Sprijinitor sufletului meu fii, Hristoase Dumnezeule, caci umblu prin mijlocul multor curse, izbaveste-ma de ele si ma mantuieste, Bunule, ca Un Iubitor de oameni.Amin.'
'Nascatoare de Dumnezeu Fecioara, bucura-te, ceea ce esti plina de Har, Marie, Domnul este cu tine. Binecuvantata esti tu intre femei si binecuvantat este Rodul pantecelui tau, ca ai nascut pe Mantuitorul sufletelor noastre.'
'Nadejdea mea este Tatal, scaparea mea este Fiul, acoperamantul meu este Duhul Sfant, Treime Sfanta, slava Tie.' (Sf. Ioanichie)
'Preasfanta Treime, miluieste-ne pe noi; Doamne, curateste pacatele noastre; Stapane, iarta faradelegile noastre; Sfinte, cerceteaza si vindeca neputintele noastre pentru Sfant Numele Tau. Amin'
'Sfinte Dumnezeula, Sfinte Tare, Sfinte fara de moarte, miluieste-ne pe noi.'
'The Lord is my Shepherd; I shall not want [...] as/though I walk through the valley of the shadow of death, I will fear no evil: for Thou art with me' (Ps. 23) Echivalentul in ro: '1. Domnul mă paște și nimic nu-mi va lipsi. [...] 4. Că de voi și umbla în mijlocul morții, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine ești.' (Ps. 22)
'Camara Ta, Mantuitorule, o vad impodobita, si imbracaminte nu am ca sa intru intransa. Lumineaza-mi taina sufletului meu, Datatorule de lumina, si ma mantuieste.'
'Hristos a inviat din morti, cu moartea pre moarte calcand, si celor din mormanturi viata daruindu-le.' Si multe altele...
Reply With Quote