View Single Post
  #142  
Vechi 24.06.2010, 19:15:42
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eclesiastul Vezi mesajul
nu vad la ce vrei sa ajungi. Faptul ca sunt roman nu neaga cu nimic faptul ca sunt crestin.



Pai a spus femeia care a nascut copilul in versetul anterior, cum zici tu ca nu a spus?
Iti mai repet o data:
Iar când a văzut balaurul că a fost aruncat pe pământ, a prigonit pe femeia care născuse pruncul.
Și femeii i s-au dat cele două aripi ale marelui vultur, ca să zboare în pustie, la locul ei, unde e hrănită acolo o vreme și vremuri și jumătate de vreme, departe de fața șarpelui.

Tu cum ai fi vrut sa apara in text?Ceva de genu asta probabil :
Iar când a văzut balaurul că a fost aruncat pe pământ, a prigonit pe femeia care născuse pruncul.
Și femeii care a nascut copilul i s-au dat cele două aripi ale marelui vultur, ca să zboare în pustie, la locul ei, unde e hrănită acolo o vreme și vremuri și jumătate de vreme, departe de fața șarpelui.

Termenul "femeii" e articulat (articol hotarat) ceea ce implica faptul ca femeia este un termen bine definit in text. Nu este un termen fara adresa fixa, cum zici tu. Adresa este cea din versetul anterior. Tu chiar nu stii sa citesti un text?
Dc spunea "o femeie a primit aripile vulturului etc" ai fi avut sa zicem dreptate, dar cand spune "femeii" e clar la cine se refera.



Dumnezeu ne-a dat minte ca sa analizam. Nu poti accepta contradictiile pe baza vesnicului argument "ca de fapt albul e negru si ca tu nu poti gandi". Tocmai logica te face sa selectezi ce e corect si ce e gresit(Acolo unde se poate). Ce spune tot in Apocalipsa cand vine vorba de numarul fiarei? spune asa:
Aici este înțelepciunea. Cine are pricepere să socotească numărul fiarei; căci este număr de om. Și numărul ei este șase sute șaizeci și șase."
Dupa cum vezi si Biblia face apel la logica, analiza.
Nu e prezentata fecioara Maria, esti setat pe ideea asta care nu are nici un argument. Te-am intrebat de nu stiu cate ori, cand s-a dus fecioara Maria in pustie? Zi-mi concret, s-a dus in perioada cutare sau cutare. explica-mi,arata-mi ca ceea ce zici tu e adevarat. nu veni cu clisee "ca tu nu vezi cu mintea spirituala etc". is satul de argumente din astea care te indeamna sa crezi orice pe motiv ca tu nu esti suficient de "spiritual" ca sa intelegi.
Biblia a fost scrisa si pt oamenii de rand, ca sa o inteleaga. Numai ca s-a format un curent care spune ca nu oricine poate intelege, dar nu e adevarat.



Ce intelegi prin "a vedea Biblia in sens spiritual"?
Nu mai repeta aceeasi fraza cu "tu nu intelegi". adica nu inteleg pt ca nu sunt dispus sa accept niste contradictii? Eu nu cred ca toti Sfintii Parinti sunt de acord cu aceea talmacire. Dumnezeu da cui vrea talmacire. Lui Iosif, care era un copil de 17 ani, i-a dat putere sa dezlege visele. Ori din perspectiva ta el la varsta aia nu avea cum sa fie suficient de sfant pt a primi un asa dar.
Nu te mai pune in locul lui Dumnezeu sa spui cui vrea El sa dezvaluie ceea ce a scris in Biblie.



Satan nu avea de unde sa stie cand va veni Mesia. Stia ca va veni, dar nu stia cand.
El a atacat tot timpul in speranta ca va distruge samanta. De aceea Cain l-a omorat pe Abel etc.
"Zis-a Domnul Dumnezeu către șarpe: "Pentru că ai făcut aceasta, blestemat să fii între toate animalele și între toate fiarele câmpului; pe pântecele tău să te târăști și țărână să mănânci în toate zilele vieții tale!
eDușmănie voi pune între tine și între femeie, între sămânța ta și sămânța i; aceasta îți va zdrobi capul, iar tu îi vei înțepa călcâiul".

Dupa cum vezi sarpelui i-a zis de vrajmasie, nu Evei. Nu femeia va zdrobi capul sarpelui ci samanta. E o diferenta.
Cind ochii tai spirituali o sa se deschida atunci ai sa intelegi ce a vrut sa spuna Pavel cu aceste cuvinte <nu noi ci HRISTOS in noi> si atunci ai sa intelegi.


Bun cum zici tu ca femeii se refera la femeia care a nascut copilul daca este asa cum sustii tu atunci femeia este FECIOARA MARIA pentru ca nu ar fi nici un simbol in aceste versete ear ideea de popor cade de la sine pentru ca am stabilit ca un popor nu poate suferi in durerile nasterii ci doar o femeie care este FECIOARA VT care este aratata in NT cind Ingerul zice < "Bucura-te, ceea ce esti plina de har, Domnul este cu tine. Binecuvantata esti tu intre femei!" >.
Uite ce spune DUMNEZEU femeii si nu poporului.
. Iar femeii i-a zis: "Iti voi spori, inmultindu-le, durerile si geamatul; in dureri vei naste copii;".

Ce este scris in biblie este de natura spirituala nu ca cartea(materiala) in sine este spirituala ca sa intelegi iti trebuie INTELEPCIUNE.
Aici este înțelepciunea.
Ca sa stii si tu logica si alte chestii de astea sint luate de pe pamint dar inteleppciune este de natura spirituala de asta acei SF Parinti au fost in stare sa inteleaga scrierile biblice ear noi nu dar daca le urmam pasii si noua o sa ni se deschida mintea adica o sa primim INTELEPCIUNE.
Cuvintul pustie poate insemna si alt ceva nu neaparat pustia(desert)fizica dar degeaba incerc sa spun ca tu tot invatatura ta o tii sau poate ca pe a altora si nu iti dai seama.Biblia a fost scrisa pentru toti dar nu toti o pot interpreta ci doar cei care sau apropiat mai mult de DUMNEZEU.
Cum ar putea un ateu sa inteleaga biblia ca tot zici tu ca biblia a fost scrisa pentru toti oamenii .Biblia a fost scrisa pentru cei ce vor sa urmeze pe DUMNEZEU dar nu tuturor lea fost dat sa inteleaga la fel decit dupa cum are har de la DUMNEZEU.Avraam a primit ceva Iosif alt ceva Iacov(Israel) alt ceva Moise a primit legile si tot asa pina la noi si mai departe.
Cum ai putea tu sau alt om sa intelegeti biblia daca nu crezi in ea ?
Oamenii de rind daca nu urmeaza pe cei care au pus bazele bisericii inseamna ca sint de capul lor ear daca interpreteaza biblia cum vor ei si nu cum a fost lasat de cei care au format biserica earasi sint de capul lor si asta inseamna ca te inpotrivesti oamenilor care au primit invatatura de la DUMNEZEU adica te inpotrivesti LUI DUMNEZEU.
Eu nu ma pun in locul LUI DUMNEZEU sa spun cui si ce trebuie sa spuna sau sa faca ci incerc sa urmez pe cei care au fost mai aproape de DUMNEZEU si au fost incepatorii bisericii crestine.



Dușmănie voi pune între tine și între femeie, între sămânța ta și sămânța ei; aceasta îți va zdrobi capul, iar tu îi vei înțepa călcâiul".
15. Dusmanie voi pune intre tine si femeie, intre semintia ta si semintia ei; Acela iti va tinti tie capul, iar tu ii vei tinti Lui calcaiul" [COLOR=#cd6d30]5[/COLOR].

Dusmanie voi pune intre tine si femeie
Ce parere ai aceste cuvinte ce arata ?
Intre cine este pusa dusmania ?
Eu cred ca intre femeie si sarpe(satan,balaur,...).
Satan stia cind se va naste dar nu putea face nimic dar asta e alta treaba si nu are rost sa intram in ea.
Este adevarat ca nu femeia va zdrobi capul sarpelui .Eu nu am spus ca femeia va zdrobi capul sarpelui ci ca satan nu vroia sa se inplineasca profetia si ca ar fi distrus pe orcine ear asta o include si pe FECIAORA MARIA.
Reply With Quote