View Single Post
  #145  
Vechi 25.06.2010, 17:59:21
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eclesiastul Vezi mesajul
Fecioara Maria nu poate fi din urmatoarele motive:
1)Era moarta cand s-a facut profetia. Deci nu avea cum sa se refere la ea profetia.
2)Daca citesti textul ai sa mai observi un lucru, redau textul aici, e tot din Ap 12:
"Și a născut un copil de parte bărbătească, care avea să păstorească toate neamurile cu toiag de fier. Și copilul ei fu răpit la Dumnezeu și la tronul Lui,
Iar femeia a fugit în pustie, unde are loc gătit de Dumnezeu, ca să o hrănească pe ea, acolo, o mie două sute și șaizeci de zile."
Prorocia asta iar nu s-a adeverit cu privire la fecioara Maria.
3)Femeia apare in acelasi context cu aripile de vultur ceea ce duce la concluzia ca sunt simboluri amandoua. nu poti lua femeia mot a mot si aripile de vultur simbolic.

Mai trebuie sa iti pui urmatoarea intrebare:
Dupa ce s-a nascut Domnul Iisus de ce ar mai fi prigonit Satana pe fecioara Maria?



In Ap 12 femeia este folosita ca un simbol, ti-am mai explicat.



Logica este cuprinsa in intelepciune. Nu poti spune despre cineva ca e intelept dar care sfideaza regulile logicii. E drept si ce spui tu, ca dc ai o gandire logica nu inseamna ca esti intelept.



Nu am zis ca pustia e neaparat pustie(desert). In cadrul AP 12 si pustia e un termen simbolic.



E drept, ca sa o poti intelege trebuie ca Domnul sa iti dea intelepciune. Dar nu poti decide cui ii da Dumnezeu intelepciune, EL decide.



Eu cred tot ce spune in Biblie, de unde ai scos-o ca nu cred?
Dupa cum afirmi si tu, omul intelege cat ii da Dumnezeu, numai ca omul trebuie sa fie dispus sa studieze Cuvantul, sa petreaca timp in rugaciune etc. Nu da Dumnezeu interpretari din cer dc omul nu e dispus sa sacrifice din timpul lui pt a studia. Cu cat studiezi mai mult Cuvantul cu atat vei vedea frumusetea si adevarurile care sunt cuprinse acolo.



Oamenii care au fost la baza bisericii sunt apostolii, Hristos e cel care a pus baza bisericii, prin apostoli. Ori invatatura lor o gasim in Sf Scriptura.




Uite aici ajungi la concluzia mea. Tu afirmi ca Satana ar fi distrus pe oricine ,asta incluzand si pe fecioara Maria. Deci nu capata sens ca femeia din Ap 12 e Israel(ceea ce include si pe Maria care era evreica)?
Uite ce spune HRISTOS cind ii spune lui Ioan ce sa scrie bisericilor.
19. Scrie deci cele ce-ai vazut si cele ce sunt si cele ce-au sa fie dupa acestea.
In apocalipsa este aratat trecutul ,prezentul ,viitorul si ce este in cer(spirit) unde nu exista timp de asta nu poti accepta ca femeia care a nascut copilul este FECIOARA MARIA.
Cine la nascut pe copilul(IISUS HRISTOS) care va conduce neamurile cu un toiag de fier si cind la nascut si cind a fost rapit la DUMNEZEU ?
Uite dece ar fi urmarito satan in continuare pe FECIOARA MARIA si asta este adevarat pentru ca asa a spus DUMNEZEU<15. Dusmanie voi pune intre tine si femeie>din cauza asta nu sa oprit niciodata ca sa o prigoneasca satan(balaurul).

Acest simbol de care vorbesti tu este FECIOARA MARIA si nu pentru ca zic eu ci pentru ca SF Parinti si biserica spun asta si ei spun asta pentru ca au primit talmacirea de la DUMNEZEU nu din logica umana au facut ei talmacirea adica din stiinta lor .

Logica nu este cuprinsa in INTELEPCIUNE pentru ca logica face comparatii analogii.
Referitor la logica noi stim ca cei care erau in vechea Grecie erau cei mai mari logicieni dar erau totusi mult departe de ce aveau apostolii si stim asta din scrierile apostolului Pavel sau din faptele apostolilor.
Intelepciunea nu e ceva cu care sa faci comparatie ca sa iti dai seama ca ceva e bun sau nu ci stii pur si simplu pentru ca este de la DUMNEZEU intelepciunea .

Corect pustia poate avea alta semnificatie la fel cum este si cu aripile sau cu femeia. Poate insemna biserica sau credinciosi in HRISTOS sau FECIOARA MARIA dar acolo unde spune ca naste e clar ca se refera la femeia care la nascut in durerile nasterii ear aceasta femeie este FECIOARA MARIA nu poate avea alta interpretare.

Corect DUMNEZEU da cui vrea EL intelepciune ca sa interpreteze scripturile dar omul trebuie sa fie dem pentru a primi aceasta intelepciune altfel nu o va primi si cred ca esti deacord cu mine in ce am spus aici.
Tu ce spui SF Parinti adica cei care au pus toate cartile care sint in biblie la un loc (intrun cuvint canonul )lea dat DUMNEZEU intelepciune ca sa interpreteze corect biblia sau nu ?


Intrebarea nu a fost completa de asta ai inteles ca tu nu crezi in biblie.
Intrebarea de fapt avea legatura cu ce am scris mai sus unde am pus aceasta intrebare adica avea legatura cu un om care este ateu sau care nu crede in biblie.Team aratat pe tine in intrebare ca sa te pui in locul unui om care nu crede in biblie de asta am scris si cuvintu tu.
Corect ca sa primeasca intelepciune sau alt dar ceresc de la DUMNEZEU omul trebuie sa studieze sa se roge ,....... adica toate cite sint in biblie aratate de DUMNEZEU.
Tu ce crezi oare acei oameni care sint SF Parinti oare nu sau rugat si nu au studiat biblia ca sa primeasca intelepciune pentru a putea interpreta biblia ?
Tu crezi ca cei din timpul nostru studiaza mai mult biblia si se roaga mai mult ca SF Parinti ?
Ce crezi tu ca fac acei oameni care se fac calugari studiaza biblia si se roaga sau nu ?

Corect baza bisericii sau piatra de temelie a bisericii sint apostolii si tot ce au spus ei de fapt nu ei au spus ci HRISTOS prin ei a spus este in biblie .
Dar ca sa intelegi ce este in biblie ai nevoie de cineva care are intelepciune adica sa iti traduca simbolurile care DUMNEZEU lea pus in biblie. Acei oameni care li sa spus SF pentru ca au dus o viata numai in post ,rugaciune ,studiu biblic ....... deci oameni care DUMNEZEU lea dat DUHUL SFINT pot interpreta simbolurile si printre acesti oameni se numara si SF Parinti .
Crezi ca sint oameni SF ?
Crezi ca SF Parinti ai bisericii au avut intelepciune cind au facut canonul si lau interpretat ?


Tu nu ma intelegi de asta tot o dai cu acest Israel eu nu te contrazic ca nu ar fi vorba si de poporul Israel in aceasta vedenie(viziune) ci faptul ca FEMEIA care este invaluita in soare ... si care naste copilul(HRISTOS) este FECIOARA MARIA si ca numele de femeie care mai apare in aceste versete este adresat si bisericii sau crestinilor.
Tu crezi ca satan face diferenta intre Israelit sau roman ?
Eu cred ca nu ci doar face diferenta intre cei care fac voia LUI DUMNEZEU si cei care nu fac voia atit il intereseaza pe satan nu il intereseaza natiunea(poporul din care face parte) ci cui se inchina si face voia de asta nu se va opri niciodata sa o prigoneasca pe femeie sau pe cei care fac parte din biserica femeii.
Reply With Quote