View Single Post
  #899  
Vechi 15.03.2011, 16:57:40
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Pai scrie chiar acolo ce a vrut sa spuna, iar stapanul chiar l-a laudat pentru ce a facut. Nu vad nicio legatura, si acolo sunt fapte ce pot fi reale. Ca si aici, unde Mantuitorul spune ca cei doi au murit, au fost si inmormantati si sufletele lor mai traiau unde au ajuns. E totul foarte clar, trebuie doar sa va scoateti ochelarii de adventist dati de fermier, capitan si mediumul Ellen.
Nu vedeți pentru că aveți niște ochelari din aceia opaci. Sau mai bine spuneți că nu vreți să vedeți, și vă înțeleg. Cum ați putea admite că Hristos ne învață să înșelăm, să furăm, și să mințim? Așa cum în parabola cealaltă ne învață (chipurile) că morții sar gardu' (auzi comédie: din Rai în Iad!)

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Biserica ortodoxa are cam 1978 de ani, cum spuneati.
Nu spuneam așa, dar în fine, nu dvs. sunteți de vină, ci... ochelarii.
Dacă-i pe-așa, și Biserica AZȘ are tot 1978 de ani.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Pai Iisus il striga sa iasa din mormant, nu sa invie, ca inviase deja.
Păi vă rog frumos, nu demolați tot ce-ați construit până acum cu atâta trudă! Cine-l înviase? Sau mai bine, lăsați-o așa... cine știe peste ce erezie mai dăm!

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Incercati in schimb un brainstorming la pasajul din 2Corinteni 12:
2. Cunosc un om în Hristos, care acum paisprezece ani - FIE ÎN TRUP, nu știu; FIE ÎN AFARĂ DE TRUP, nu știu, Dumnezeu știe - a fost răpit unul ca acesta până la al treilea cer.
Nu mă bag la așa brainstorming. Dacă nici marele apostol Pavel nu știe să explice cum a fost, ce să explic eu? Dar desigur dvs. știți mai multe ca el...

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Dar i-a spus ca maine va fi cu el, adica dupa ce va muri.
Acesta a fost probabil singurul adevăr (înfășurat tot într-o minciună): că mâine va fi ca și Samuel în pământ. Mă îndoiesc că ați dori să ne oferiți sugestia că (în ordinea aceasta) lepădatul, spiritistul și sinucigașul Saul urma să ajungă în Rai cu Samuel!

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Acesta mai stia si ca David va fi noul rege.
O știa și Saul (David fusese deja uns împărat), o știau și alți oameni, doar prostalăul de Satan n-ar fi putut să știe...

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Desigur, toti rromii sunt cei mai ortodocsi.
Desigur. N-ați văzut ce lănțoace cu cruce au la gât?

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
spiritsmul s-a dezvoltat mai mult prin SUA
Iar spirtismul s-a dezvoltat mai mult prin Rusia și România