View Single Post
  #9  
Vechi 29.12.2015, 00:17:27
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nu.in.bunastare Vezi mesajul
Buna, am facut mai demult doua promisiuni lui Dumnezeu si le-am incalcat pe amandoua in aceeasi zi in interval scurt de timp.
Am promis sa nu mai fac acele doua pacate despre ce este vorba si se pare ca nici atat lucru nu am putut face.
Problema este ca mai demult nu credeam ca ma pot abtine de a nu le mai face dar apoi am aflta cheia de a nu le mai face si am inceput sa il urasc aatat de mult incat daca il faceam cadeam in depresie.
Care ESTE TREABA cu aceasta depresie (sau daca nu este depresie ce poate fi altceva, ca eu asa ma simt) dupa ce fac PACATUL? Ma descurajez, ma simt inutil si consider ca nu mai merit nimic in aceasta lume, nici macar pe prieteni mei si tot ceea ce am.
Daca imi e permis sa imi dau cu parerea, aici nu pare a fi vorba despre depresie. Termenul acesta a ajuns sa fie folosit prea des, pentru orice indispozitie. Depresia este o boala, de sine statatoare sau asociata cu alte tulburari sufletesti. Are un istoric aparte (legat in general de pierderi semnificative pentru persoana), o evolutie, anumite mecanisme (mai ales cognitive dar si biochimice), semne si simptome, evolutie, tratament etc. E un "portret" specific, un tablou clinic inconfundabil.
Aici cred ca e vorba mai degraba despre dezamagire de sine... Cel care credea ca poate, se vede confruntat cu dovada concreta ca nu poate...:)
Intra in joc imaginea de sine, care aici pare destul de fragila, inca neconturata ferm. Tipic adolescentin, pe de alta parte. Si firesc, dealtfel.
Si mai ales pare lezata stima de sine!...:)
Fireste, intr-o cultura condusa de imaginea seducatoare a barbatului macho, omnipotent, e putin magulitor sa esuezi intr-o incercare de autocontrol, fie acesta chiar unul sever.

*
Iti sugerez sa acorzi atentie pasajului:

Rămâneți în Mine și Eu în voi. Precum mlădița nu poate să aducă roadă de la sine dacă nu rămâne în viță, tot așa nici voi, dacă nu rămâneți în Mine.

Eu sunt vița, voi sunteți mlădițele. Cel ce rămâne în Mine și Eu în el, acela aduce roadă multă, căci fără Mine nu puteți face nimic.

Dacă cineva nu rămâne în Mine, se aruncă afară ca mlădița și se usucă; și le adună și le aruncă în foc și ard. (Ioan 15, 1-6).
Reply With Quote