View Single Post
  #10  
Vechi 29.12.2015, 00:28:34
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Chiar daca mi se va reprosa ca trimiterea la "Oastea Domnului" nu ar fi cea mai fericita pentru un crestin dreptmaritor, eu gasesc ca folositor acest text:
http://www.oasteadomnului.ro/2015/ra...eti-face-nimic

Zice, printre altele:
Am cercat, părinte, să mă las de beție, dar n-am putut; m-am hotărât că nu mai beau, dar n-am putut ține hotărârea. I-am scris înapoi: Fă-ți, dragă suflete, mai întâi o legătură vie cu Mântuitorul. Altoiește-ți ramura vieții în butucul Lui. Predă-te Lui și începe o viață nouă cu El și prin El. Fără să-ți faci mai întâi această legătură, te poți hotărî în toată ziua contra păcatelor, poți pune și jurământ contra lor, că tot la nimica ajungi.

Lumea de azi e plină de uscăturile și poamele sălbatice ale fărădelegilor tocmai din pricină că oamenii au pierdut legătura cea de putere și de viață dătătoare cu Iisus Mântuitorul. Trăiesc creștinii de azi un creștinism de spoială, fără rădăcină și fără altoire în butucul vieții, care este Iisus Hristos.


Si totul din pricina faptului ca noi nu iubim pe Hristos. Ne fortam, facem pe vitejii, intr-un fel de autism al nostru glorios, dar de iubit ne iubim doar comodele si putredele asezari egolatre. Aici e buba, ca nu iubim pe Dumnezeu. Si nu Il iubim pentru ca nu avem timp pentru asa "moft". Avem treburi mai importante de facut, nu-i asa?
Dar rugaciunea are leac pentru toate, cu Mila Domnului!

Last edited by ahilpterodactil; 29.12.2015 at 00:36:41.
Reply With Quote