Subiect: Formele mandriei
View Single Post
  #4  
Vechi 10.03.2011, 20:28:05
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianaelena Vezi mesajul
Doamne ajuta!
Am discutat acum cateva zile cu o persoana care pretinde ca e crestin-ortodoxa practicanta despre mandrie. Stim cu totii ca mandria e un pacat capital, insa conform parerii persoanei despre care am vorbit mai sus, a fi mandru ca faci parte dintr-un anumit popor nu e considerat pacat. De exemplu "a te mandri ca esti roman" si ca esti oarecum superior celorlalti(desi nu vad un motiv) nu este considerat pacat.
Am incercat sa ofer persoanei in cauza explicatii logice, din perspectiva mea, insa mi s-a impotrivit cu indarjire sustinandu-si punctul de vedere(neargumentat, desigur).
Eu cred ca a te mandri cu nationalitatea ta e la fel de periculos, ca si orice alt tip de mandrie, deoarece, in fapt, nu e meritul nostru ca ne-am nascut intr-un anume loc, si nu intr-altul, ci e voia Domnului, insa mi s-a replicat ca gandesc prea "tehnic".
As vrea tare mult sa aud si alte pareri pentru ca mai apoi sa pot desprinde o concluzie cat mai apropiata de adevar.
Iertati-ma pentru indrazneala mea! Sa aveti un post binecuvantat.
Pentru ce am putea fi mindri? Ca sintem romani, ca sintem ortodocsi, catolici, ca sintem copiii parintilor nostri, ca avem copii geniali,ca ne-am nascut undeva etc. Pentru nici unul din aceste lucruri noi nu avem nici un merit, asa ca mindria nu se justifica; din contra, aceste lucruri ar trebui sa ne faca mai smeriti pentru ca nu sintm cu nimic mai buni ca altii si totusi, noi am primit aceste daruri gratis, numai si numai pentru ca sintem iubiti. Sau ar trebui sa fie motive de lauda la adresa Lui Dumnezeu.
Am putea fi mindri ca am terminat scoala cu note mari, ca am postit, ca ne-am rugat, ca am mers in pelerinaje, ca in nu stiu ce situatie am fost cei mai buni etc. Singurul merit in aceste cazuri ar fi ca Il lasam pe Domnul nostru Isus Cristos sa patrunda in viata noastra pentru a ne conduce. Insa si acesta vointa a noastra este slaba, iar daca Domnul Insusi nu intervine, noi nu putem continua pe aceasta cale a binelui. Deci nici aici nu avem nici un motiv de mindrie. Tot la smerenie trebuie sa ne conduca aceste lucruri pentru ca noi, neputiinciosi fiind, sintem ajutati de Insusi Domnul nostru pentru a ajunge la mintuire.
Mindria este ca o buruiana pe care trebuie sa o plivim toata viata,spuea sfintul Francisc de Sales, pentru ca mereu cauta momente prielnice pentru a da noi lastari. Iar noi trebuie sa fim constiinciosi si sa o plivim mereu. Parca tot el spunea, insa nu sint sigura, ca doua sint atributele pe care trebuie sa le indeplinim pentru a fi la distanta de orice urma de mindrie: sa fim morti si sa fim mintuiti. Deci, avem de luptat intreaga noastra viata cu acest pacat.
Reply With Quote