Subiect: Despre mantuire
View Single Post
  #3  
Vechi 15.09.2011, 20:28:59
gdf-fdc's Avatar
gdf-fdc gdf-fdc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2011
Locație: Unde nu exista ortodoxie acolo nu este mantuire
Religia: Ortodox
Mesaje: 269
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adela444 Vezi mesajul
Doamne, ajuta!

As avea si eu cateva nedumeriri, sper sa ma lumineze cineva.

Desi nu sunt o practicanta a ortodoxiei, pentru frumusetea scrierilor sfintilor, care ma impresioneaza mai mult decat orice am citit vreodata, nu ma pot opri din a cerceta ortodoxia.

Prima mea nedumerire si cea mai mare ar fi legata de mantuire. Din cate inteleg eu, mantuirea inseamna partasia cu Hristos, omul este chemat la desavarsire prin porunca :„Voi fiți dar desăvârșiți, după cum și Tatăl vostru cel ceresc este desăvârșit.” (Matei 5:48) si avem exemplele comuniunii sfintilor, caci "Hristos este acelasi, si ieri si astazi si in veac", iar desavarsindu-se, capata insusiri dumnezeiesti, cunostiinta trecutului si a viitorului, stapanire asupra materiei si altele, prin harul dumnezeiesc. Aceasta ii este mantuirea. Insa daca aceasta inseamna mantuire, inseamna ca din toata populatia globului, 1 la suta se va mantui...eventual.

A creat Dumnezeu omenirea doar ca sa ne trimita intr-un infern vesnic? Nu pot sa accept asa ceva din partea unui Dumnezeu iubitor. Ma alatur si eu atunci marelui inchizitor al lui Dostoievski.

Apoi, in jur de 20 la suta din populatia globului sunt crestini, din care 2, 3 la suta ortodoxi. Cu ceilalti ce se intampla? Devin niste legume? N-ar putea sa fie oare ''unitate in diversitate"?
Unde nu este Ortodoxie, acolo nu este nici mântuire Nu există Ortodoxie nici în învățăturileși filozofările omenești, stăpânite de intelectul mincinosși înșelător, rod al căderii. Ortodoxia este învățătura Sfântului Duh, dată omului de Dumnezeu întru mântuire. Unde nu este Ortodoxie, acolo nu este nici mântuire.„Oricine va voi să se mântuiască, mai întâi de
toate trebuie să sețină de credința sobornicească; iar cine n-o va păstra întreagă și fără de prihană, acela va pieri în veci” (Simbolul Sfântului Anastasie cel Mare
http://www.scribd.com/doc/38547137/I...Neortodocsilor INTRA PE ACESTA ADRESA
Reply With Quote